1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD ihlal raporunu açıkladı
İHD ihlal raporunu açıkladı

İHD ihlal raporunu açıkladı

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi tarafından 2013 yılının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hak İhlalleri Raporu, düzenlenen toplantıyla açıklandı.

A+A-

Geçtiğimiz yıl hak ihlalleri konusunda önceki yıllara nazaran önemli düşüşler yaşandığını anlatan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, sorunların çözülmesi konusunda gerekli adımların atılmamasından kaynaklı olarak hak ihlallerinde bazı artışların da olduğunu söyledi.

Bilici, 2013 yılının başında silahlı çatışmalardan kaynaklı yaşamını yitiren 29 kişi dışında çatışmalardan kaynaklı yaşam hakkı ihlalinin olmamasının önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, bu gelişmenin 21 Mart Nevruz'uyla birlikte başlayan çatışmasızlık sürecinin bir ürünü olduğunu dile getirdi. Bilici, ayrıca şunları kaydetti: "2013 yılında yaşam hakkı ihlalleri dışında birçok alanda ihlallerin yaşandığını görmekteyiz.

İşkence yasağı ihlalleri, adil yargılanma hakkı ihlalleri, keyfi ve uzun süren tutuklamalar, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri, toplanma ve gösteri hakkına yönelik müdahaleler, kadına yönelik şiddet, çocuk hakları, çevre ve ekoloji sorunları, ekonomik ve sosyal haklardaki kayıplar, din ve vicdan özgürlüğüne yönelik engeller gibi başlıklar öne çıkan ihlal konuları olmuştur."

2013 yılında cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin artarak devam ettiğini öne süren Bilici, "Cezaevlerindeki hak ihlallerinin artışının temel kaynağı devletin yaşanan sorunları görmezden gelmesi, yapılan başvurulara karşılık vermemesi ve ceza infaz yasalarının uluslararası hukuk mevzuatından çok uzak olmasından kaynaklanmaktadır. Tespitlerimize göre yıl içerisinde bölgemizde cezaevlerinde 6 mahpus yaşamını yitirmiştir.

Halen Türkiye cezaevlerinde 550'ye yakın ağır hasta mahpus bulunmaktadır. Özellikle uzak cezaevlerine yapılan sürgünlerle sadece mahpuslar değil, aileleri de cezalandırılmaktadır" şeklinde konuştu.

(ÜN-YRT-SO-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT