1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD Diyarbakır'da İnsan Hakları Akademisi kuruyor
İHD Diyarbakır'da İnsan Hakları Akademisi kuruyor

İHD Diyarbakır'da İnsan Hakları Akademisi kuruyor

10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 63'üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında İHD Diyarbakır Şubesi, ilki Ankara'da kurulan İnsan Hakları Akademisi'nin ikincisini Diyarbakır'da kuracak.

A+A-

10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 63'üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında İHD Diyarbakır Şubesi, ilki Ankara'da kurulan İnsan Hakları Akademisi'nin ikincisini Diyarbakır'da kuracak. Akademinin insan hakları savunuculuğunun gelişmesinde etkin bir rol oynayacağını ifade eden İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, "Amaç insan haklarını bilgiye dayalı olarak kavramak ve bu suretle daha iyi bir savunuculuk yapmaktır” dedi.

10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası içerisinde kurulacak olan ve ilk ders konusu “İnsan haklarının türetilme kaynakları, çeşitleri ve özellikleri” olan akademide, bölgede aktif çalışma yürüten insan hakları savunucuları ilk öğrenciler olarak ders başı yapacak.

İHD Diyarbakır Şubesi'nin uzun süren hazırlıkları ardından açacağı İnsan Hakları Akademisi'nin açılışı 15 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Birçok sivil toplum kuruluşu, insan hakları savunucuları, siyasetçi ve akademisyenin katılımıyla açılacak olan akademide, açılışın hemen ardından 3 haftalık ders programı başlatılacak.

Akademi'nin Diyarbakır'daki açılışına ilişkin bilgi veren İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, İHD'nin tüzüğünde derneğin tek ve belirli amacının “insan hak ve özgürlükleri konusunda çalışma yapmak” olduğunu belirterek, bu kapsamda Diyarbakır'da yapılan bir Genel Merkez toplantısında Akademi'nin kuruluşunun kararlaştırıldığını ve bu kararın 2010 yılında hayata geçirildiğini söyledi.

Akademi'nin 2011 yılından bu yana İHD Merkez yöneticilerine, insan hakları kuruluşlarında çalışanlara ve bu kurumlarda staj yapanlara yönelik 12 dersten oluşan 36 saatlik eğitim programı uyguladığını kaydeden Öndül, “Bu dersler konunun uzmanları tarafından verilmektedir. Eğitim programlarına katılanlardan ücret alınmaz. Akademi, İHD'nin bünyesindeki bir kuruluştur. İHD'den ayrı bir tüzel kişiliği bulunmamaktadır. Fakat Akademi, akademik özgürlük bakımından tam bir bağımsızlığa ve özgürlüğe sahiptir” dedi.

'AMAÇ BİLGİYE DAYALI SAVUNUCULUK YAPMAK'

Akademi'nin amaçlarını sıralayan Öndül, akademinin insan haklarının etkin korunması ve yaşama geçirilmesi açısından önemli olduğuna işaret ederek konuşmasını, “Biz insan hakları savunucuları açısından insan hakları eğitimi, kendi hakları ve özgürlüklerimiz de dahil olmak üzere insan haklarını korumak için çalışan insanların yetişmesine yardımcı olmak üzere hazırlanan eğitimdir. Amaç insan haklarını bilgiye dayalı olarak kavramak ve bu suretle daha iyi bir savunuculuk yapmaktır” diye sürdürdü.

AKADEMİ HAK SAVUNUCULUĞUNDA ETKİN ROL OYNAYACAK

“İnsan hakları savunucusu, bireysel olarak ya da başkalarıyla birlikte insan haklarını korumak ve geliştirmek için çalışan kişilere denir” diyen Öndül sözlerine şöyle devam etti: “Hak savunucuları da sırf kendi hakları için değil ama kendilerininkiler de dahil olmak üzere başkalarının hak ve özgürlüğü için çalışırlar. Bu başkası, yani kendisinden başkasının kim olduğunun önemi bulunmamaktadır. Dini, dili, ırkı, etnik kökeni, cinsiyeti, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, sosyal statüsüne bakmaksızın herkesi İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 1'inci maddesinde yazıldığı gibi haklara ve onura sahip olmak bakımından eşit olarak görürüz.

Akademi'nin kuruluş belgesinin amaç maddesinde de vurgulandığı gibi; Akademi, insan hakları savunucularının, insan hak ve özgürlüklerinin tanınması, kullanılması, korunması ve geliştirilmesi konusunda verdikleri mücadelenin daha etkin gerçekleştirilmesini sağlamaya dönük insan hakları eğitimi programları hazırlar ve yürütür.”

Diyarbakır'da açılışını yapacakları Akademi'nin hak savunuculuğunun gelişmesinde büyük rol oynayacağını kaydeden Öndül, Diyarbakır'ın ardından İstanbul, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde de Akademi'nin birimlerini açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

BİLİCİ: AKADEMİ TÜM BÖLGE AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Öndül'ün ardından kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, İnsan Hakları Akademisi'ni Diyarbakır gibi hak ihlallerinin yoğun yaşandığı bir bölgeye kazandırmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. İHD olarak her alanda hak ihlalleriyle baş etmeye çalıştıklarını vurgulayan Bilici, bu savunuculuğu daha aktif, daha bilimsel yapabilmek için Akademi'nin önemli bir işlev göreceğini söyledi. Bilici, akademinin sadece dernekleri açısından değil, tüm bölge açısından önemli bir çalışma olduğunu kaydetti ve tüm insan hakları savunucularını, kurum ve kuruluş temsilcilerini ile Diyarbakır halkını Cumartesi günü gerçekleştirecekleri açılışa beklediklerini sözlerine ekledi.

AKADEMİNİN İLK HAFTA DERS PROGRAMI

15 Aralık Cumartesi günü saat 13.00'te açılışı yapılacak olan Akademi'de ilk haftanın ders programı ise şöyle:

15 Aralık Cumartesi Saat: 14.00-16.00

- Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak eşliğinde İnsan haklarının türetilme kaynakları, çeşitleri ve özellikleri

İnsan Hakları kavramı ve kavramı tanımlama sorununun ele alınacağı bu derste, insan hakları kavramının aşırı genişlemesinin yarattığı sorunlar, insan hakları nedir? Türetilme kaynakları, çeşitleri ve özellikleri nedir? İnsan haklarının bölünmezliği karşısında insan hakları kuşakları tanımlaması ne anlama gelir? Kişisel ve Siyasal Haklar, Ekonomik ve Sosyal Kültürel Haklar ile üçüncü kuşak /Dayanışma Haklarının (barış hakkı, çevre hakkı, dünya mirasından yararlanma) özellikleri ve korudukları değerler nedir? İnsan hakları evrensel midir? Sorularına yanıt aranacak.

16 Aralık Pazar Saat: 10.00-12.00

- Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak eşliğinde Türkiye'de İnsan Haklarının Korunması Alanında Mekanizmalar Başvuru Yöntemleri ve Eksiklikler

Ulusal Başvuru Mekanizmaları ve İşleyişleri, Ombudsman kurumu oluşturulması ihtiyacı ve Türkiye'de bağımsız denetim kurullarının eksikliğinin tartışılacağı bu derste, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası insan hakları belgeleri ve yetkisini kabul ettiği başvuru mekanizmaları özellikler ve eksiklikler ile birlikte değerlendirilecek.

Saat: 14.00-16.00

- Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Aytaç eşliğinde İnsan Haklarının İçerik ve Uygulaması ile İlgili Kavramlar ile İnsan Haklarına Eleştirel Yaklaşımlar konuları işlenecek.

Demokrasi, devlet, hukuk ve hukukun üstünlüğü ilkesi, etik gibi kavramların tanımlanacağı ve bu kavramların içerdiği koşullar ile insan hakları arasındaki bağlantının irdeleneceği bu derste ise, yine bu değerlendirmeler çerçevesinde tarihsel gelişim süreci temelinde insan haklarının ekonomi politiği nedir, insan hakları siyaseti var mıdır, günümüzde bu alanı belirleyen başlıca sorunlar nedir? Sorularının cevabı da araştırılacak.