1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD Diyarbakır Şubesinden Buca'ya Mektup
İHD Diyarbakır Şubesinden Buca'ya Mektup

İHD Diyarbakır Şubesinden Buca'ya Mektup

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarına dikkat çekmek için 7 ay önce başlattığı 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti kapsamında yedinci mektubu, İzmir Buca Cezaevi'ndeki Abdulsamet Çelik'e mekt

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarına dikkat çekmek için 7 ay önce başlattığı 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti kapsamında yedinci mektubu, İzmir Buca Cezaevi'ndeki Abdulsamet Çelik'e mektup gönderdi.

Diyarbakır Merkez PTT Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Ergenekon sanığı Kuddisi Okkır'ın cezaevinde ölmesinden sonra tutuklu ve hükümlülerin sağlık sorunlarının gündeme geldiğini hatırlattı.

Erbey, cezaevlerinden yüzlerce Kuddisi Okkır'ın olduğunu savundu.

Geçen ay mektup gönderdikleri Siirt Cezaevi'ndeki Ali Çekin adlı hükümlünün İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede öldüğünü de dile getiren Erbey, Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı'na "Sağlık sorunları yaşayan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere tedavi edilecek imkanlar bir an önce sağlanmalıdır" şeklinde seslendi.

Erbey, bu ay mektup gönderdikleri hükümlü Abdulsamet Çelik'in kan kanseri olduğunu belirterek, kemik iliğinin kan hücresi üretemediği için hastaya her ay kan nakledilmesi gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Hasta hastaneye yatırılmada ciddi sorunlar yaşıyor. Doktorlar ilik nakli yapılması gerektiğini söylüyor. Ailesinden alınacak örneğin pozitif çıkması halinde ilik nakli yapılması için hastanın üniversite hastanesine yatırılması gerekiyor. Yaşam hakkı herkes için en temel hak ve tereddütsüz korunması gerekir. Bu nedenle Abdulsemet Çelik'in tedavisinin uygun koşullarda gerçekleştirilebilmesi için derhal serbest bırakılmalıdır."

Açıklamanın ardından İHD Diyarbakır Şubesi yöneticileri, Buca Cezaevi'ndeki hükümlü Abdulsamet Çelik'e dayanışma mektubu gönderdi.