1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD Diyarbakır Şubesi 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti
İHD Diyarbakır Şubesi 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti

İHD Diyarbakır Şubesi 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarına dikkat çekmek için 8 ay önce başlattığı 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti kapsamında sekizinci mektubu Adıyaman E Tipi Cezaevi'nde 15 yıldır tutuklu b

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarına dikkat çekmek için 8 ay önce başlattığı 'Dayanışma Mektupları' faaliyeti kapsamında sekizinci mektubu Adıyaman E Tipi Cezaevi'nde 15 yıldır tutuklu bulunan İsmet Ayaz'a gönderdi.

Diyarbakır Merkez Postane önünde bir araya gelen İHD ve Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAD-DER) üyesi grup adına açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zoroğlu, Türkiye'de demokrasi ve hukuk adına yaşananlardan dolayı kendilerinin bile utanır duruma düştüğünü ileri sürdü.

Cezaevinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunmanın zorluğuna değinen Zoroğlu, "Tutukluların bize gönderdiği mektupları okurken hissettiklerimizi tarif etmemiz, yaşadıklarımızın onlara nasıl acı ve ızdırap verdiğini anlamamak mümkün değildir. Bu ülkede demokrasi ve hukuk adına yaşananlardan dolayı utandığımız anlar gittikçe artıyor. Cezaevlerinde bulunan tutuklulara 'Eşit sağlık, eşit adalet' uygulaması beklentilerimiz de her geçen gün artıyor." dedi.

Açıklamanın ardından İsmet Ayaz'a dayanışma mektupları toplu bir şekilde gönderildi.