1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHA'nın çektiği görüntüler yetkilileri harekete geçirdi
İHA'nın çektiği görüntüler yetkilileri harekete geçirdi

İHA'nın çektiği görüntüler yetkilileri harekete geçirdi

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda, dün gece bir grup çiftçi tarafından tarlada kalan anızlar ateşe verildi.

A+A-

Çiftçiler yangını kontrol edilemeyince alevler tüm tarlayı sararak geceyi aydınlattı. İHA’nın servis ettiği haberle birlikte harekete geçen yetkililer, görüntülerde yer alan tarlaya giderek incelemelerde bulundu.


Dün gece Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu 15’inci kilometrede çıkan anız yangını kenti cehenneme çevirdi. Bir grup çiftçi tarafından anızlar ateşe verildi.

 

Yangın, çiftçiler tarafından kontrol edilemeyince alev topuna dönerek tüm tarlaya yayıldı. Konuyla ilgili yetkililer bugün sabah saatlerinde harekete geçerek yakılan anız ile ilgili soruşturma başlattı. Merkez Kayapınar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler bölgede oluşan anız yangınları için geniş çaplı soruşturma başlattı.


Konuyla ilgili incelemelerde bulunan Kayapınar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüsamettin Yaşa, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Diyarbakır Valiliği ve tüm kurumların koordineli çalıştıklarını söyledi. Yaşa, "Tüm köylüleri buğday ve arpa gibi hububat ekimi yapan çiftçiler başta olmak üzere hepsini bilgilendiriyor.

 

Anız yangını toprak minerallerine zarar verip çevreye de zarar vermesini yıllardır anlatmamıza rağmen bazı çiftçiler anız yakma yolu ile sürmekten kaçınıyor. Çünkü sürmemesinin sebebi mazotun fazla yakılmasındadır. Bunun aslında doğaya ve çevreye çok ciddi şekilde zarar verdiğini il genelinde ve her ilçede olmak üzere ekipler köy köy tarla tarla gezerek inceleme yapıyor.

 

Anız yangını yakan çiftçilerimizi bilgilendirdikten sonra buna rağmen anız yangını çıkaran çiftçilerimiz hakkında durum tespiti yapıp görüntüler ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiyoruz. Cezai yaptırımlar uyguluyoruz" dedi.

 

"EKİPLER SAHA ÇALIŞMASINA ÇIKARAK GEREKLİ TUTANAKLARI TUTTU"


Ekiplerinin dün gece yaşanan anız yangınlarıyla ilgili şuan bölgede saha çalışması yaptığını dile getiren Yaşa, tutanakların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderildiğini anlattı.

 

Yaşa, "Kesinlikle teknik anlamda eğer bizleri dinleseler, milli ve kendi ekonomilerine çok faydalı olacaktır. Ayrıca çevreye de zarar vermemiş olacaklar. Her insan gibi önce çevremize ve sağlığımıza düşünmek zorundayız. Çiftçilerimize bol kazançlar diliyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler