1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İftar sofralarının vazgeçilmezi: 'Meyan Şerbeti'
İftar sofralarının vazgeçilmezi: 'Meyan Şerbeti'

İftar sofralarının vazgeçilmezi: 'Meyan Şerbeti'

Diyarbakır'da birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen ve özellikle böbrek rahatsızlığı olanların şifa niyetine tükettiği meyan şerbeti, bunaltıcı sıcaklarda vatandaşların tercih ettiği en önemli içecekler arasında yer alıyor.

A+A-

Diyarbakır'da  yazın serinlemek amacıyla tüketilen meyan şerbeti, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi oldu.  Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen ve özellikle böbrek rahatsızlığı olanların şifa niyetine tükettiği meyan şerbeti, bunaltıcı sıcaklarda bölge insanının tercih ettiği en önemli içecekler arasında yer alıyor.

Ramazan ayı dolayısıyla tüketimi daha da artan meyan şerbeti, iftar sofralarının da vazgeçilmezi arasında bulunuyor. Yurttaşlar şerbet alabilmek için Gazi Caddesi'ndeki şerbetçilerin önünde sıraya giriyor. Şerbetçiler, ramazanın son 2-3 yıldır yaz sıcaklarına denk gelmesi nedeniyle meyan şerbetine olan talebin de arttığını söyledi.

Şerbetin birçok hastalığa iyi geldiğini vurgulayan Şerbet satıcıları, “Suyu arıttıktan sonra şerbet yapıyorum. Meyan kökü doğal ve herhangi bir kimyasal katkı bulunmuyor. Halkımız meyan şerbetini özellikle yazın serinlemek amacıyla tüketiyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT