1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İftar çadırlarında verilen yemekler de denetleniyor
İftar çadırlarında verilen yemekler de denetleniyor

İftar çadırlarında verilen yemekler de denetleniyor

Büyükşehir Belediyesi bir yandan günde 2 bin 500 kişiye iftar ve sahur yemeği verirken bir yandan da verilen yemeklerin denetimini yapıyor.

A+A-

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi, kentin dört ayrı noktasında kurulan iftar çadırları aracıyla verilen iftar yemeklerini her gün kontrolden geçiriyor.  

Büyükşehir Belediyemiz, Ramazan ayı nedeniyle Şeyh Sait Meydanı, Batıkent Meydanı, Dicle Üniversitesi Hastanesi ve Ulu Camii önünde kurduğu iftar çadırlarında her gün 2 bin 500 kişiye iftar ve sahur yemeği veriyor.  Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi ise iftar çadırları için hazırlanan yemekleri her gün denetimden geçiriyor.

 Gıda ve sağlık personellerinden oluşan 4 kişilik ekip, iftar çadırları için malzemelerin alınıp tartılmasına, fabrikada yemeklerin pişirilip paketlenmesine ve çadıra getirilip dağıtılmasına kadar sıkı bir denetime tabi tutuyor. Ekipler, böylece vatandaşların hiçbir kaygı taşımadan hijyen, kaliteli ve sağlıklı bir ortamda iftarlarını açmalarını sağlamaya çalışıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Birimi Sorumlusu Ahmet Çılgın, çadıra götürülecek yemeklerin sağlıklı, güvenli, hijyen ve kaliteli bir şekilde olabilmesi için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü söylüyor.

Gıda malzemelerinin alımından hazırlanması, yıkanması, kabul edilmesi, tartılması, pişirilmesi, kaplara ve daha sonra araçlara konulması, çadırlara getirilmesi ve dağıtılması sırasında  çalışma yürüttüklerini belirten Çılgın, “Sabah erkenden gıda teknik ve sağlık personelleri,  satın almaların yapıldığı yerden başlayarak yemeklerin yapıldığı fabrikaya gelerek, kontrolleri yapar, belirlediğimiz ölçülere uyulup uyulmadığının denetimini yaparlar.  Personellerimiz, daha sonra bu gıdaların işlenmesinden son ürün elde edilinceye kadar, dağıtımı ve çadırlara götürülünceye kadarki süreçleri bir şekilde kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.” diyor.

Denetimler düzenli olarak yapılıyor

Denetimlerin sadece iftar çadırlarında verilen yemekler için yapılmadığını, kentte gıda üreten ve satan işyerlerinin düzenli olarak denetlendiğini ifade eden Çılgın, vatandaşları da aldıkları ürünlerin son kullanma tarihlerine,  işyerinin temiz olmasına ve beyaz bayraklı olmasına dikkat etme uyarısında bulunuyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler