1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İftar Çadırına DÜ Yönetiminden Engel
İftar Çadırına DÜ Yönetiminden Engel

İftar Çadırına DÜ Yönetiminden Engel

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı dolayısıyla kentin çeşitli merkezlerinde 8 iftar çadırı kurdu. Ancak Dicle Üniversitesi(DÜ) Hastanesi bahçesine kurulan çadır için önce yer gösterildi, ardından üniversite yönetimi izin vermedi.

A+A-

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyeleri ile birlikte kentin merkezi yerleri ile daha çok göçle gelen insanların bulunduğu bölgelere iftar çadırı kurdu. Dağkapı Meydanı, Ulucami Meydanı, Ben û Sen Mahallesi, İstasyon, Diclekent, Seyrantepe, Batıkent ve DÜ Hastanesi\'nde 8 çadır kuruldu. Yoksul yurttaşların yanı sıra iftar vaktinde evinde bulunamayan ve yolda olan yurttaşlara hitap eden iftar çadırlarında her gün 4 bin300 kişiye sıcak yemek veriliyor. İftar çadırlarında oruç tutan yurttaşların yanı sıra çok sayıda çocuk da ilgi gösteriyor. Çocuklar sefer tası, yoğurt kutusu, tencere gibi kaplarla yemek alıp evlerine götürüyor. İftar çadırına gelemeyen yaşlı ve engelli çok sayıda yurttaş da bu şekilde sıcak yemeğe ulaşmış oluyor. Her bir çadırda bulunan imamlar da yemek öncesinde dua ediyor ve Kur\'an okuyor.

 

DÜ çadıra izin vermedi

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bu yıl 800 yataklı DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi\'nde yatan çok sayıda hasta ve yakınlarının mağdur olmaması için fakülte bahçesinde çadır kurma kararı aldı. Bunun için üniversite yönetimine yazı yazan Büyükşehir Belediyesi, yanıt gelmeyince Fakülte Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Keleş\'i ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Turşak, Keleş\'i ziyaretlerinde çadır kurulmasına olumlu baktıklarını, izin yazısının da imzada olduğunu kendilerine ilettiğini söyledi. Turşak, Keleş\'in çadır kurulacak yerin belirlenmesi için kendilerine personel tahsis ettiklerini ve belirlenen yere çadır kurduklarını anlattı.

 

\'Çadıra izin yok\'

 

2 Eylül günü DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi\'nin Başmüdürlüğü tarafından arandıklarını ifade eden Turşak, \'Başmüdür Oktay Bey\'Rektörlük yönetimi bize çadırı sökün\' diye talimat verdi. Gelin çadırı sökün, eğer sökmezseniz biz sökeceğiz\' dediğini aktardı. Turşak, bu görüşmeden sonra çadıra izin verilmediğine dair yazı istedi. Bunun üzerine 2 Eylül tarihli ve Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Keleş imzalı \'çadıra izin verilmediğine dair\' bir yazının kendilerine fakslandığını söyledi. Çadıra izin verilmediği faksı üzerine belediye ekipleri üniversitedeki iftar çadırını söktü.