1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İfadeye çağrılan gence levyeli işkence iddiası
İfadeye çağrılan gence levyeli işkence iddiası

İfadeye çağrılan gence levyeli işkence iddiası

Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ifadesi alınmak üzere çağrılan Sedar Yavuz isimli gence, polisler tarafından saatlerce işkence yapılarak, hakaretler edildiği öne sürüldü.

A+A-

 Öldüresiye dövülen ve gördüğü işkenceden dolayı vücudunun birçok yerinde kırıklar oluşan Yavuz'a sağlık ekiplerinin de yardım etmesine engel olundu. "Oradan çıkmam bile bir mucize" diyen Yavuz, polisler hakkında şikayetçi olacağını söyledi.


Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından dün sabah saatlerinde telefonla aranarak ifade vermeye çağrılan Serdar Yavuz (23) adlı genç, emniyette kendisine "Pis pkk'lı" diye hakaret eden 20'den fazla polisin şiddetine maruz kaldığı öne sürüldü. Yavuz'a "Şehitlerimiz ölmüş, siz teröristler sokakta geziyorsunuz" diyerek şiddet uygulayan polislerin, Yavuz'un baş ve kolunu kırdıktan sonra karakolun bodrum katına attığı belirtildi. Bodrum katına gelen herkesin kendisine hakaret ederek "Kahrolsun teröristler" şeklinde şiddet uyguladığını aktaran Yavuz, her "ah" dediğinde yumruklandığını söyledi.
 
'Özel hareket timleri levye ile dövdü'


Ardından yaklaşık 30-35 kişiden oluşan özel hareket timinin geldiğini belirten Yavuz, bu kişilerin levye ile kendisini dövdüğünü ve her vurma esnasında "Bu şehidimiz içindir" dediklerini kaydetti. Bir saat boyunca kafası kırık kanlar içinde yerde yattığını dile getiren Yavuz, sağlık personelinin kendisi için iki defa geldiğini ancak birincisinde içeriye alınmayan sağlık personellerinin ikinci kez geldiklerinde emniyete alındığını ifade etti. Sağlık personeli geldiği zaman şuurunun gidip geldiğini belirten Yavuz, "Hemşire geldiğinde polislere, 'bana yardımcı olun' dedi. Ancak polisler 'biz örgüt mensubuna yardımcı olmayız' dedi. Ben de konuşamıyordum, zaten her yerim kan revan içinde şişti ve ayağım kırıktı" dedi.
 
Polis: Umarım seni sabaha görmeyiz, ölürsün


Daha sonra dışarıdan birinin gelip hemşireye yardım ederek kendisini sedyeye aldığını kaydeden Yavuz, yaşadığı vahşeti şu sözlerle anlattı: "Sedyeye beni aldığı gibi atması bir oldu. Ambulanstaki hemşire görevlisini dışarı çıkartıp, beni sedyede dövmeye başladı. 'Umarım seni sabaha görmeyiz, ölürsün. Bizim için bir kişide bir kişidir" diyerek 'Şehitlerimiz ölmez, vatan bölünmez' sloganvari şeyler söylüyordu."
 
'Karakoldan çıkmam bir mucize'


Hastaneye getirildiğinde şuurunun kapalı olduğunu aktaran Yavuz, vücudunda yüzde 70 kırık olduğunu ve kırıklardan dolayı hastaneden sağlık raporu aldığını söyledi. İyileştikten sonra ilgili polisler hakkında şikayet dilekçesi vereceğini belirten Yavuz, "Bana yaptıklarını bir başkasına yapmamaları için gerekeni yapıp, ilgili yerlere dilekçemi vereceğim. Benim oradan çıkmam bile bir mucize. Söylemekle anlatılmaz, içerideki olan biteni yaşamak lazım" dedi.
 
'İşkencecilerin bir kısmı Çınar Emniyeti'nde görevli'


Hiçbir suçu olmamasına rağmen polislerin kendisini bu hale getirdiğini belirten Yavuz, kendisini darp eden polislerin bir kısmının Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaptığını ve tanıdığını ancak diğer kişilerin yüzlerinin boyalı ve kapalı olduğu için tanımadığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler