1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İdamları durdurun
İdamları durdurun

İdamları durdurun

İran rejimi tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararı Diyarbakır/Amed'te kitlesel bir şekilde protesto edildi.

A+A-

Karara tepki gösteren Tuhad-Der Şube Başkanı Ayşe Us, “Kürt evlatları İran cellatlarının elinde can verecek. Bu katliamları durdurmak için, İran Cumhuriyetine çağrıda bulunuyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Amed'te bir araya gelen halk, İran İslam Cumhuriyeti tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararına dikkat çekmek ve kararın iptali çağrısında bulunmak amacıyla oturma eylemi yaptı.

Diyar Tuhad-Der tarafından Koşuyolu Parkında bulunan yaşam anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına Bağlar Belediye Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, Tuhad-Der Başkanı Ayşe Us'un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Oturma eyleminde 'İran'da 59 Kürt idam edilecek duydunuz mu? Vicdanlar nerede', 'Kürdistan yeke nekın çar parçe' şeklinde dövizler taşındı.

Lozan'la beraber Kürdistan'ın 4 parçaya bölündüğünü dile getiren Tuhad-Der Başkanı Ayşe Us, “O günden buyana Kürdistan'da katliam, asimilasyon ve sistematik işkenceler hiç eksik olmamıştır.

Türkiye'de iktidarların Kürt halkına karşı inkar ve imha politikası diğer devletlerce de benimsenmiştir. Kürt halkı da bu politikalara karşı her zaman onurlu bir direniş göstermiştir. Devletlerin faşist yaklaşımı sonucu birçok Kürt yaşamını yitirirken, binlerce yerleşim yeri yakılmış ve yıkılmıştır. Demokrasi mücadelesi veren herkes zindanlara atılarak işkenceden geçirilmiştir.

İran rejimi sözde İslam Cumhuriyeti olduğunu iddia etse de İslam'dan hiçbir şey anlamadığını Kürt halkının doğal haklarını inkar ve ret ederek göstermiştir. Bununla yetinmeyen faşist İran devleti insan hakları mücadelesi verenlere karşı vahşi yöntemlerle sistematik olarak idam cezalarını uygulamaktadır” dedi.

'KATLİAMLARI DURDUR'

Onlarca Kürt aktivistin İran rejimi tarafından idam edildiğini hatırlatan Us, “Bu aktivistlerin idam edilmelerinin nedeni Kürt olmaları ve demokrasi mücadelesi vermeleridir. İdam edilen, katledilen birçok Kürt tutsağın cenazeleri bile gizleniyor.

Aileler hala çocuklarını, çocuklar hala babalarının mezarlarını arıyor. En son 59 Kürt siyasi tutsağa verdiği idam cezalarıyla İran rejimi Kürt düşmanlığını bir kez daha haykırıyor. Devlet yetkilileri, dünya halkları, insan hakları savunucuları bu duruma sessiz kalarak, sözde devrim mahkemeleri dedikleri aslında soykırım mahkemeleri olan o salonlarda idam kararları yine bir kaç dakikada alınmaya devam edecek, Kürt evlatları İran cellatlarının elinde can verecek. Bu katliamları durdurmak için, İran Cumhuriyetine çağrıda bulunuyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum