1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İdam edildikleri yerde anıldılar
İdam edildikleri yerde anıldılar

İdam edildikleri yerde anıldılar

Şeyh Said ve arkadaşları idam edildikleri Dağkapı Meydanı'nda anıldı. Şeyh Said'i ve Dava Arkadaşlarını Anma Platformu adına açıklama yapan Muhammet Akar, “Şeyh Said ve dava arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını, Dağkapı Meydanı'nın isminin Şeyh S

A+A-

DTK öncülüğünde kurulan Şeyh Said'i ve Dava Arkadaşlarını Anma Platformu öncülüğünde Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edildiği Dağkapı Meydanı'nda anma gerçekleştirdi. Anma etkinliğine Şeyh Said'in ailesinden şahsiyetler ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Anmanın gerçekleştiği platformun arkasına Şeyh Said'in fotoğrafının yer aldığı “Unutmayacağız” pankartı asıldı. Saygı duruşunun ardından programın açılış konuşmasını yapan DTK Daimi Meclis üyesi Osman Özçelik, Kürt halkının tarihinin kahramanlıklar tarihi olduğunu belirterek, tarihte hiçbir halkın Kürt halkı kadar tarihe kahraman armağan etmediğini ifade etti. İdam edilen 47 kişinin isimlerinin tek tek okunmasının ardından alanda bulunanlar uzun süre “Şehid namirin” sloganı attı.

Daha sonra okunan Kuran'ın ardından Platform adına açıklama yapan Azadi İnisiyatifi'nden Muhammet Akar açıklama yaptı. Akar, cumhuriyetin kuruluşundan sonra tekçi politikalarla başta Kürt halkı olmak üzere tüm farklılıklara karşı büyük bir saldırı başlandığını belirterek, “Milli, dini ve toplumsal hakları hiçe sayılan, inkar edilen Kürt halkının haklı mücadelesi için 1925 yılında kıyam eden Şeyh Said ve dava arkadaşları Kürt halkının kalbinde saygın bir yer edinmişlerdir” dedi. Şeyh Said ve arkadaşlarının tarihte şanlı yerlerini aldığını belirten Akar, “Ortak taleplerimizi mevcut hükümet tarafından bir an önce yerine getirilsin” diyerek, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Şeyh Said ve dava arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, İstiklal mahkemelerinin tüm karar ve belgelerinin açıklanması, Dağkapı Meydanı'nın isminin Şeyh Said Meydanı olarak değişmesi ve şehitler için bir anıtın yapılması, tarih kitaplarındaki Kürt büyüklerine ve Kürt halkına yönelik hakaret ifadelerinin çıkarılması.”

HABERE YORUM KAT