1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İçten, Çocuk esirgeme kurumunu ziyaret etti
İçten, Çocuk esirgeme kurumunu ziyaret etti

İçten, Çocuk esirgeme kurumunu ziyaret etti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretine saatler kala, eşi Ayşenur İçten ile birlikte Diyarbakır Çocuk Yetiştirme Yurdu'nu ziyaret etti.

A+A-

Sabah erken saatlerde gerçekleşen ziyarette Cuma İçten ve eşi Ayşenur İçten, önce okula giden çocukları uğurladı, çocuklarla oynayıp, onları dinleyerek sohbet etti. İçten çifti ardından çocuklara emek veren kurum müdürü ve çalışanlarıyla bir araya gelip istişarelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldılar. Çocukların geleceğimizin teminatı olduğuna vurgu yapan Cuma İçten; korucu aile sisteminin bir devrim olduğunu söyledi. İçten, "Şuan Diyarbakır'da 0-18 yaş grubu 250 çocuğumuza yatılı olarak bakıyoruz. Ayrıca dünyanın gelişmiş sosyal devletlerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da 'Koruyucu Aile Sistemi'ni getirmiş bulunuyoruz ki bu çok önemli bir devrimdir. Toplum içindeki seçkin ailelerin de katkısıyla bu evlatlarımız gözetilip, ev ortamında korunarak hem bir aile sıcaklığı yaşıyor hem de sosyal hayattan kopmadan yaşama entegre ediliyorlar. Bu gerçekleşirken devletimiz koruyucu aile himayesindeki her çocuğumuz için yine maddi anlamda en ufak ayrıntıyı bile atlamadan desteğini esirgemeyip, destek oluyor. Böylece bize emanet edilen bu çocuklarımız toplumdan tecrit edilmeden, sağlıklı bir şekilde sosyal hayata, yaşama hazırlanıyorlar" dedi.

DİYARBAKIR'DA EN BÜYÜK İŞVEREN DEVLETTİR
Cuma İçten, Diyarbakır'da en büyük işverenin devlet olduğunu söyledi. İçten, "Yine Diyarbakır'a açmış olduğumuz onlarca 'Sosyal Ev'imiz var. Devletimizin kardeş veya birlikte yaşaması, kopmaması gereken çocuklarımız için kiraladığı dairelerimiz bulunuyor. Başlarında bu evlatlarımıza göz kulak olan ağabeylerinin, ablalarının bulunduğu ve komşuların da destek olduğu evlerde yaşamlarını sürdüren çocuklarımızın her türlü maddi destek verilerek hayata toplum içinde kazandırıldığı bu evlerimiz de çok önemli bir adım ve sosyolojik, psikolojik olarak da manevi anlamda bir güçtür. Bu anlamda bir kere daha devletimiz ve halkımızla gurur duyuyoruz. Bir milyon altı yüz bin gibi büyük bir nüfusa sahip koskoca Diyarbakır'da yine yardıma muhtaç ve devletin kanatları altında korunan çocuk sayımız ise sadece 250. Bu da Diyarbakır insanının aileye, yaşlılarımıza ve çocuklarımıza verdiği önemin, gösterdiği saygının en önemli kanıtıdır. Bu gelişmelerin, bu devrimsel adımların Ak Parti iktidarı döneminde atılmış olması da bizim için ayrıca bir gurur kaynağıdır. Bu anlamda bir kere daha Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin hanımefendiye özverili gayretleri için teşekkür ediyorum. Çünkü Diyarbakır'da sadece evde bakım başta olmak üzere birçok alanda devletimiz 11 bin 561 kişiye istihdam sağlıyor. Bu anlamda diyebiliriz ki Diyarbakır'daki en büyük işveren bizzat devletin ta kendisidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'dır" şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR ASRIN LİDERİNİ KARŞILAYACAKTIR
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır'ın asrın liderini karşılayacağını söyledi. İçten, "Diyarbakır, yarın çözüm sürecini başlatarak, barışı, kardeşliği, sevgiyi vatanımıza hakim kılan asrın lideri Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılayacak. Bunun heyecanı ve hasreti içindeyiz. Bugüne kadar yapılmış en görkemli, en içten ve birçok ilkin yaşanacağı bu buluşma için bizler hazırlıklarımızı tamamladık ve halkımızla beraber Başbakanımızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı

HABERE YORUM KAT