1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ICOLD Afrika heyeti Diyarbakır'da
ICOLD Afrika heyeti Diyarbakır'da

ICOLD Afrika heyeti Diyarbakır'da

DSİ Genel Müdürlüğü ile ICOLD arasında yapılan protokol çerçevesinde az gelişmiş Afrika ülkeleri mühendislerinden oluşan 7 kişilik heyet Diyarbakır'a geldi. Buradaki tarihi ve turistik mekanları gezen heyet, GAP projesi hakkında brifing aldı ve kendi ülke

A+A-

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Uluslararası Büyük Barajlar Komisyonu (ICOLD) arasında yapılan eğitim protokolü çerçevesinde, az gelişmiş Afrika ülkeleri mühendislerinden oluşan yedi kişilik bir heyet, DSİ Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Müşavir Yardımcısı Hasan Basri Yüksel Başkanlığında Diyarbakır'a geldi.

3'ü Fas, 3'ü Nijerya, 1'i ise Mali'li olan heyet, DSİ Sosyal Tesislerinde ağırlanarak, iki gün boyunca Diyarbakır'ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Daha sonra DSİ 10. Bölge Müdürü Okan Bal'ı makamında ziyaret eden heyete, Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Kılıç tarafından Türkiye'deki su kaynaklarının gelişimi ve DSİ'nin görev, yetki, sorumlulukları ile GAP Projesi hakkında brifing verildi. Sonrasında heyettekiler kendi ülkeleri ile ilgili brifinglerini sundu.

Daha sonra ise, Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş (TEMSAN) ve Diyarbakır İçme Suyu Arıtma Tesisleri'ni gezen heyete, Silvan Barajı, Kirazlık Barajı ve HES, Çetin Barajı ve HES, Alkumru Barajı ve HES tesisleri gezdirildi. Heyet daha sonra Ilısu Barajına uğurlandı.

 

HABERE YORUM KAT