1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İçme suyu şebeke boruları kırıldı
İçme suyu şebeke boruları kırıldı

İçme suyu şebeke boruları kırıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, şehir merkezine bağlı olan ve köylere içme suyu veren binlik çelik boru, yol kenarındaki toprağın aşırı yağış sonucu kayması nedeniyle kırıldı.

A+A-

Silvan yolu Üniversite Kavşağı'nın yaklaşık 1 kilometre ilerisinde meydana gelen toprak kayması su borusunun kırılmasına yol açtı. Kırılmanın ardından su, oluşan çatlaktan dışarı sızmaya başladı. Su miktarının fazla olması, suyun, fıskiye şeklinde yaklaşık 10 metre havaya yükselmesine neden oldu. O sırada, yolda seyir halinde bulunan araç sürücüleri, araçlarını durdurarak oluşan bu manzara ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Yol kenarında bulunan bir inşaatta çalışan işçilerden Mustafa Yıldırım, o sırada yemek molasında olduklarını belirterek, bir anda patlama sesi duyduklarını söyledi. Yıldırım, “Dışarı çıkıp baktığımızda havaya doğru yükselen büyük bir su kütlesi gördük. İlk başta ne olduğuna anlam veremedik. Yanına vardığımızda şebeke suyunu taşıyan borunun patladığını gördük. Hemen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon işleri'ni (DİSKİ) aradık. Gelip suyu kestiler” dedi. 
DİSKİ yetkilileri Silvan yolundaki binlik çelik hattın bulunduğu yol kenarındaki toprak kayması sonucu boruda hasara yol açtığını belirterek, bu hattan beslenen Dicle'nin doğu yakasındaki abonelerin sularının, 24 saat süreyle kesileceğini dile getirdi. 
Patlayan boru ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi.