1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İçkale'de sona geliniyor
İçkale'de sona geliniyor

İçkale'de sona geliniyor

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, çalışmaların hızla devam ettiğini İç Kale'de devam eden projelerde sona gelindiğini belirtti.

A+A-
İç Kalenin yakın zamanda Türkiye'nin sayılı açık hava müzeleri arasına girmesi için yoğun mesai sarf ettiklerini belirtenVali Mustafa Cahit Kıraç, Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan "Diyarbakır İçkale Yapılarının Teşhir Tanzimi (Adliye A ve Cephanelik Binası teşhir tanzimi ile Müze Hizmet Binası Kısmi Onarımı) ve Çevre Düzenlemesi" işine ilişkin çalışmaların Mayıs 2014 tarihi itibariyle tamamlandığını, bu kapsamda Cezaevi Binası ve Jandarma Binasının teşhir tanzimi ile eksik kalan makine ve elektrik tesisatlarının yapıldığını söyledi.
 
Vali Kıraç, bu çalışma için yaklaşık 4,6 Milyon TL kaynak harcandığını ifade etti.
 
Alan ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden Vali Kıraç, 2014 yılı itibariyle "Diyarbakır İç Kale Yapıları (Atatürk Müzesi, Eski Jandarma ve Cezaevi Binaları) ve İç Kale Surları (73-74 No'lu Burçlar ile 73-74-75 No'lu Burçlar Arası Surlar) İkmal Restorasyonu ve Teşhir Tanzim İşi" projesi kapsamında mevcut binalarda teşhir tanzim işlerinin devam ettiğini, bugün itibariyle projenin yarılanmak üzere olduğunu, yaklaşık 6 Milyon TL'ye mal olacak olan projede Eski Jandarma Binasının Tematik Eserler Sergileme Binası, Komutan Atatürk Müzesinin 1. Katının Atatürk Müzesi, 2. Katının Bilgi ve Belge Toplama Merkezi olarak şekillendirileceğini, Eski Cezaevi Binasının Müze Eser Deposu ile Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı olarak faaliyet göstereceğini ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Hali hazırda devam eden "73-74 No'lu Burçlar ile 73-74-75 No'lu Burçlar Arası Sur Duvarlarının Yapım İşi"ne de değinen Vali Kıraç, mevcut yerlerde temizleme ve yıkama işlemlerinin devam ettiğini, sur duvarlarının onarımına başlandığını, iş bitiminde surların yalnızca ismi ile değil görünüşleriyle de Diyarbakır'a yakışır hale geleceğini ifade etti.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT