1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İç Kale'deki tarihi yapıların restorasyonuna devam
İç Kale'deki tarihi yapıların restorasyonuna devam

İç Kale'deki tarihi yapıların restorasyonuna devam

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da tarihi İçkale'de bulunan cezaevi, adliye sarayı, kolordu binasının restorasyon çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen bakım onarım çalışmalarının ardından çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Surlarda başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. İçkale'de bulunan tarihi cezaevi, adliye sarayı, Zerdüşt tapınağı, 7. kolordu binasında bakım onarım çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çalışmalarından sorumlu mimar Medin Demir, çalışmalardan sonra bu yerlerin halka açık hale geleceğini söyledi. Medin Demir, "Tarihi cezaevi restorasyon çalışmalarından sonra eser müzesine dönüştürülecek. Adliye A binası sergi salonuna, adliye B binası vali kabul merkezine, eski Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele binası teşhir salonuna dönüştürülerek halka açılacak" dedi.

Restorasyon çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Demir, "Buradaki çalışmalar bittikten sonra surların bir bütün halinde restorasyonuna başlayacağız, tüm surlar onarılacak" şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT