1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “İç Kale tarihi yansıtıyor”
“İç Kale tarihi yansıtıyor”

“İç Kale tarihi yansıtıyor”

Diyarbakır’da yıllar süren restorasyon çalışmalarının ardından açılışı yapılan tarihi İç Kale Müze Kompleksi ziyaretçilerini ağırlıyor.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2004 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının sona ermesiyle inanç, tarih ve kültür turizmine kazanılan İçkale Müze Kompleksi ziyaretçi akınına uğradı.


Diyarbakır İç Kale Müzesinde yer alan Adliye A ve Adliye B binalarında, yaklaşık 34 bin adetlik tarihi eser envanteriyle Diyarbakır’ın tarihine ışık tutan eserler sergileniyor.


9 yapıya sahip kompleks turizme açılırken, açıldığı andan itibaren yerli ve yabancı turistlerin beğenisini topladı.
Yıllardan beri kapalı olan tarihi mekanı ziyaret eden turistler, “İç Kale, tarihi yansıtıyor. Burası gerçekten de başka bir dünya gibi. İç Kale, uzun zamandan sonra özüne kavuştu. Burayı gezmekten çok mutluluk duydum.” diyerek duygularını ifade etti.


Kişi başına 5 TL giriş ücreti ödeyen ziyaretçiler, tarihi mekanı doyasıya gezebiliyor.


Diyarbakır Müzesi Prehistorik Çağdan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserler ve ayrıca Amida baskılı Artuklu dönemi sikkeleri ve etnografik eserlerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip.


Bununla beraber Diyarbakır Müzesi, Körtiktepe, Ziyarettepe, Salattepe, Çayönü, Müslümantepe gibi arkeolojik kazı alanlarından çıkarılan ve insanlık tarihine ait çok önemli eserleri koleksiyonunda bulunduran ayrıcalıklı bir müze.
İç Kale, kuzeybatısındaki Viran Tepe (Amid) Höyüğü, orta kesiminde sivri kemerli Artuklu Kemeri, güneyindeki burcun kenarında yer alan Hz. Süleyman ve 27 Şehit Sahabe Türbesi, hemen girişte bulunan Aslanlı Çeşme, kuzeydoğusu köşesinde Saint George Kilisesi ve içinde barındırdığı diğer tarihi yapılarla adeta bir açık hava müzesini andırıyor.


Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 2004 yılından bu yana yapımı süren “İç Kale Restorasyon Projesi” kapsamında 12 yılda 26 milyon TL harcandığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler