1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İç güvenlik paketi'ne kağıt uçaklı eylem
İç güvenlik paketi'ne kağıt uçaklı eylem

İç güvenlik paketi'ne kağıt uçaklı eylem

MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi, TBMM'de görüşülmeye devam eden İç Güvenlik Paketi'nin sakıncalarına tepki çekmek amacıyla ilginç bir eyleme imza attı.

A+A-
İç Güvenlik Paketi'nin sakıncalarını anlatan broşürleri kağıt uçaklar şeklinde binaların tepesinden uçuran dernek üyeleri tasarının yürürlüğe girmesi durumunda sebep olacağı olumsuz sonuçlara ve doğuracağı vahamete dikkat çekerek adı geçen yasa tasarısının geri çekilmesi çağrısında bulundular.
 
MAZLUMDER'den eylem sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi: 
 
“Bilindiği üzere kamuoyunda " İç Güvenlik Reformu Paketi " olarak adlandırılan kanun tasarısı, " Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" adı altında, İç İşleri Bakanlığı'nca hazırlanmış ve Bakanlar Kurulunca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na getirildi. Toplumsal hayatı düzenleyen ve aslında iç güvenlik konusunda oldukça endişe verici kritik maddeleri içermektedir. Kanunda değişiklik öngören Tasarı ile Valilere ve kolluk amirlerine soruşturma ve koruma tedbirleri ile ilgili olarak çok tartışmalı yetkiler tanınıyor. 
Adı "İç Güvenlik Reformu" olarak belirlenip Meclis'e getirilen mevcut tasarının bizatihi kendisi, vatandaşların hukuki güvenliği için tehdit oluşturmaktadır. Hayata geçirilmek istenen, bu düzenlemelerin, toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kullanmayı engelleme, yargı yetkisi ve fonksiyonun gaspı, özellikle polise verilen geniş hakların keyfi ve geri döndürülemez sonuçları haiz olarak görülebilecek şekilde yorumlanması kuvvetle muhtemeldir. 
 
MAZLUMDER olarak “demokratikleşme gerekçesi” ile getirildiği iddia olunan bu düzenlemenin meydana getireceği olumsuz sonuçların ve doğuracağı vahametin yeterince kavranmadığını düşünüyor  sorumluların bu konuda daha hassas davranmaları gerektiğini belirterek adı geçen yasa tasarısının geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz.”
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT