1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'İç Güvenlik Paketi yasalaşırsa çocuk ölümleri artacak'
'İç Güvenlik Paketi yasalaşırsa çocuk ölümleri artacak'

'İç Güvenlik Paketi yasalaşırsa çocuk ölümleri artacak'

Gündem Çocuk Derneği 'İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin açıklama yaparak “iç güvenlik yasa tasarı yasalaşırsa çocuk ölümleri ve tutuklu çocuk sayısı artacak” dedi.

A+A-
Günden Çocuk Derneği yarın Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen “İç Güvenlik Paketi”ne ilişkin açıklama yaptı.
 
Dernek tarafından yapılan açıklamada tasarı ile Türkiye'de demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün temel ilkesi olan kuvvetler ayrılığını ihlal edildiğini belirterek tasarının yasalaşması halinde çocuk ölümleri ve tutuklu çocuk sayısı artacağını söyledi.
Gündem Çocuk Derneği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“önümüzdeki hafta görüşüleceği belirtilen İç Güvenlik Yasa Tasarısı toplumun pek çok kesimi tarafından endişeyle karşılanıyor. Bu tasarı Türkiye'de demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün temel ilkesi olan kuvvetler ayrılığını ihlal ederek; yargının elindeki gücü yürütmeye veriyor. Bu demokrasi için çok önemli bir tehlike olmakla birlikte anayasal düzen değişikliğine yol açabilecek bir süreci tetikleyebilecektir.
 
“Polisin şiddetine, işkenceye, gözaltında kayıplara, çeşitli keyfi uygulamalara izin veren, tüm bunları da cezasız bırakan, herhangi bir denetlemeye açık olmayan, ifade özgürlüğünü ve barış içerisinde toplanma hakkını kullanan kişilerin tutuklanmalarına, fişlenmelerine zemin hazırlayan yasa tasarısı çocuklar için de tehlike oluşturmaktadır.
 
“Yasa tasarısı geri çekilmelidir”
 
“Gözardı edilmemelidir ki çocukların -Türkiye'nin her yerinde- ifade özgürlüğünü ve barış içerisinde toplanma hakkını okulda, sokakta, internette kullanım talebi gittikçe artıyor. Bu durum onların özgürleşme, hayatın eşit ortağı olma isteklerini gösteriyor. Ayrıca Türkiye'de yaşanan olaylara kayıtsız kalmadıklarını, gündemle ilgilendiklerini ve bunlara ilişkin talepleri olduğunu belirtiyor.
 
“Ancak Hükümetin bu yasa tasarısı başta kadınlar, LGBTİ'ler, işçiler, ekoloji savuncuları, köylüler ve toplumun tüm kesimlerine yönelik olduğu gibi çocukları da baskılamak, onların seslerini kısmak için hazırlanmıştır.
 
“Oysa Türkiye 1990 yılında imzaladığı BM Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere taraf olduğu tüm insan hakları sözleşmelerine göre çocukların yaşam hakkını, ifade özgürlüğünü, örgütlenme ve barış içerisinde toplanma hakkını gözetmek ve bunun için olanaklar yaratmak zorundadır.
 
“İşte bu nedenle bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Aksi halde bu tasarı yasalaşırsa bugüne kadar polis şiddetiyle, kolluk gücüyle yaşamanı kaybeden ve ifade özgürlüğü ile barış içerisinde toplanma hakkını kullandığı için kapatılan çocuk sayısı artacaktır.”
 
(İMC)

HABERE YORUM KAT