1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hz Hüseyin ve Kerbela'yı anma etkinliği
Hz Hüseyin ve Kerbela'yı anma etkinliği

Hz Hüseyin ve Kerbela'yı anma etkinliği

Çermik ilçesinde, Hz. Hüseyin ve Kerbela'yı anma ve anlama etkinliği düzenledi.

A+A-
Etkinliği düzenleyen Köprü-Der adına konuşan Ahmet Yüksel, Muharrem ayında yaşanan önemli hadiselerden biri olan Kerbela olayını iyi anlamak gerektiğini söyledi.
 
İslam tarihinin önemli noktalarından biri olan aşure gününde çok mühim olaylar olduğunu dile getiren Yüksel, şöyle konuştu:
 
KERBELA ANLATILDI
 
"Kerbela hadisesinin tarih bilgisi çok önemlidir. Fakat tarih bilinci ondan önemlidir. Bilgi olmayınca haliyle bilinçte olmuyor. Hicri takvim, neredeyse toplumda tamamen kalkmış durumda. Hicri takvimde sadece Ramazan ayını biliriz de onunda hicri takvime göre olduğunu bilmeyiz. Bu gün, Muharrem'in 10'u. Kerbela matemi Hz. Hüseyin'in ve yarenlerinin katledildiği bir gün. Yani aşure günü. Aşure günü deyince aklımıza sadece aşure tatlısı gelmemelidir. İlk insan ve ilk Peygamber olan Hz. Adem'in tövbesi bu günde kabul ediliyor. Hz. Musa'nın Tur Dağına çıkması, Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturması gibi çok önemli hadiseler bu günde yaşandı. Bizim için asıl önemli olan Hz. Hüseyin ve yarenleri bu gün şehit edilmiş olması."
 
Yüksel, Hz.Hüseyinin şehit edilmeden önce bıraktığı ve kardeşi Hz. Zeynep'in aktarmış olduğu mesajı iyi anlamak gerktiğini belirtti.
 
MESAJI İYİ OKUMALIYIZ
 
Hz. Hüseyin'in, ölmek ya da zillet altında yaşamak arasında seçim yapması gerektiğinde şehadeti seçtiğini ifade eden Yüksel, "Hz. Hüseyin, 'Zalimin gölgesi altında yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim. Benim kıyamım makam, mevki ve dünyevi bir şey değildir asla. Ben ceddim Rasulullah ve babam Ali yolunu sürdürmek, marufu emretmek ve münkerden nehy etmek için mazlumların haklarını savunmak için kıyam ediyorum' diyerek bu uğurda canını verdi" dedi.
 
Köprü-Der'in merkezinde düzenlenen etkinlik, ilahi sanatçısı Mehmet Akarsu'nun kerbela ilgili okuduğu eserlerle son buldu.

HABERE YORUM KAT