1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Huzur istemeyenler tarihi mekanlarımızı harabeye çevirdi’
‘Huzur istemeyenler tarihi mekanlarımızı harabeye çevirdi’

‘Huzur istemeyenler tarihi mekanlarımızı harabeye çevirdi’

Çözüm-Der Genel Başkanı Av. Ercan Ezgin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda kurşunlanan ve yakılan tarihi Kurşunlu Cami için basın açıklaması yaptı.

A+A-

Huzur istemeyenlerin, kan ve şiddetten medet umanların tarihi mekanları harabeye çevirdiklerini dile getiren Ezgin, “Huzur istemeyenler,kan ve şiddetten medet umanlar aylardır süren çatışmalarla tarihi mekanlarımızı, camilerimizi,  medreselerimizi,okullarımızı,kliselerimizi yakarak,yıkarak harabeye çevirdiler” dedi.
 
Ezgin açıklamasını şöyle sürdürdü:


Peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır'ımızın tarihi ve en büyük manevi değerlerimizden biri olan Tarihi Dört ayaklı minareye yapılan saldırıdan sonra Osmanlı yadigarı ve 500 yıllık tarihi olan  Kurşunlu camisi de Sur içindeki çatışma ve saldırılardan nasibini almış ve yakılarak kullanılamaz hale gelmiştir.
 
Huzur istemeyenler,kan ve şiddetten medet umanlar aylardır süren çatışmalarla tarihi mekanlarımızı, camilerimizi, medreselerimizi,okullarımızı,kliselerimizi yakarak,yıkarak harabeye çevirdiler.
 
Kutsal mekanlarımızı,mabet ve mescitlerimizi yakanları, kendilerine karargah eyleyenleri,sivil alanları çatışma alanlarına çevirenleri şiddetle kınıyoruz.
 
Savaşlarda bile kutsal ve tarihi mekanların dokunulmazlığı, korunması esastır.Ancak bölgede yaratılan çatışma ve şiddet ortamı hiçbir ahlak ve kural tanımamaktadır.
 
Hemen yanı başımızda adeta alev topuna dönen,yüz binlerce insanın hayatına mal olan,milyonlarca insanı evinden ve barkından eden Suriye'deki iç savaş, kavganın,şiddetin ve ölümlerin insanlık onuruna vurduğu en can yakıcı ve çok ders alınması gereken bir örneğidir.
 
Gerek ülkemizdeki kanlı ve kirli geçmiş ve gerekse de Ortadoğu'da yaşanan kanlı savaş göstermiş ki, şiddetle,kavgayla ve silahla hiçbir sorun çözülmez ve hiçbir olumlu sonuç alınmaz. Sonu yok bu yolun ve ölümlerin.İnsanlar ve insanlık onuru ölüyor,birliğimiz ve kardeşliğimiz yok oluyor,ülkemiz şiddet ve çatışmalardan daha tehlikeli sonuçlara götürecek halklar arasında "duygusal kopuşa" sinsi bir şekilde götürülmektedir.
 
Özellikle siyasiler ve yerel temsilciler sorunların çözümü noktasında üzerlerine düşen tarihi sorumluluk ve misyonlarını yerine getirmeli ve halkın beklentilerine kulak vermelidirler.

 

Çok acil bir şekilde bölge halkının gündelik hayatını çekilmez hale getiren, hendek ve barikat siyaseti ile silahlı çatışma ortamı Türkiye topraklarını ve Türkiye gündemini terk etmeli,Çözüm süreci kaldırıldığı buz dolabından çıkarılarak,adam akıllı,istismar edilmeyecek,suistimal edilmeyecek bir şekilde Demokratik,eşit ve özgür vatandaşlık temelinde reformlar, güvenlik ve özgürlük dengesi hassas bir şekilde gözetilerek acil bir şekilde devreye sokulmalıdır.


 
                                                                   

HABERE YORUM KAT