1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hükümetin son Ekonomik paketi
Hükümetin son Ekonomik paketi

Hükümetin son Ekonomik paketi

Başbakan Erdoğan'dan İlker Başbuğ'a büyük destek... Erdoğan, Terörle Mücadele Zirvesi'nde bölgenin ekonomik-sosyol yapısını geliştirerek, işsizliği azaltacak bu projeyi, Orgenral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları ile paylaşacak.

A+A-

Hükümet GAP Eylem Planı\'ndan sonra Güneydoğu\'da yatırım yapan işadamlarına büyük avantajlar sunacak yeni bir teşvik paketi için harekete geçti. Başbakan Recip Tayyip Erdoğan, bu hafta yapılacak Terörle Mücadele Zirvesi\'nde bölgenin ekonomik-sosyol yapısını geliştirerek, işsizliği azaltacak bu projeyi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları ile paylaşacak.

 

Geçen hafta Diyarbakır\'ı ziyaret ederek, bölgedeki sivil toplum örgütleri ile görüşen Başbuğ da gençleri dağdan uzak tutacak projelere büyük destek veriyor.

 

KATILIMIN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ

 

Başbakan, bölgenin ekonomisinin güçlendirilmesi yönündeki düşüncesini, \'Amaç halkı örgütten koparmak; dağda 1990\'larda 6 bin kişi vardı, binlercesi etkisizleştirildi, ama rakam hâlâ aynı. Katılımın önüne geçmeliyiz\' sözleriyle ortaya koymuştu.

 

Hükümetin ve bürokratların üzerinde çalıştığı yeni teşvik paketi, Güneydoğu\'daki gençlere büyük iş avantajları sağlayarak, dağa çıkışını engellemeyi amaçlıyor. Paketin ayrıntıları ise şöyle:

 

Kademeli teşvik: Yeni teşvik paketi ile 49 ile teşvik uygulanan 5084 sayılı pakete ilave olarak yeni bir model geliştirilecek. Sektörel ve bölgesel bazda ve illerin gelişmişlik düzeyine göre kademeli teşvik getiren yeni sistemde, daha az gelişmiş kentlere yatırım yapan daha kârlı olacak. Bu işadamlarına, bedava arsa bile tahsis edilecek, Kurumlar Vergisi\'nden tamamen muaf olmaları bile söz konusu olacak. Bu nedenle; Kurumlar Vergisi, elektrik maliyeti, SSK primleri, ücretler üzerindeki stopaj oranı üzerinde yapılacak teşvik, Güneydoğu\'da da illere göre kademeli olacak.

 

Sektöre göre teşvik: Her ilin durumuna göre sektörel destek verilecek. Bu çerçevede Güneydoğu\'ya tarım ve hayvancılık konusunda da özel teşvikler uygulanacak. Gaziantep\'te genetik, bilişim gibi alanlarda yatırım yapanlara ve teknopark kuranlara da özel teşvikler uygulanacak. Bu yolla know-how\'ların geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Amaç maliyeti aşağı çekmek

 

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli bu paket üzerindeki çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, \'Amaç, g

 

ençlerin iş bulma imkanlarını artırarak, ülke ekonomisine kazandırmak ve başka noktalara kaymalarını önlemek. Güneydoğu\'daki yatırım maliyetlerini çok aşağı çekerek, bu bölgeyi kalkındırmayı amaçlıyoruz\' diye konuştu.