1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hükümetin niyeti KCK'den de belli
Hükümetin niyeti KCK'den de belli

Hükümetin niyeti KCK'den de belli

Kürt sorununun demokratik çözümü için başlayan sürecin en önemli tartışma konularından ve Kürtlerin önemli taleplerinden biri olan KCK tutuklularına ilişkin sorun devam ediyor.

A+A-

Bir çok ilde aralarında siyasetçilerin, insan hakları savunucuları, avukatlar ve akademisyenlerin de bulunduğu çok sayıda kişinin 'KCK operasyonları' adı altında tutuklanarak cezaevine gönderilmesiyle başlayan hukuksuz sürecin sona erdirilmesi beklentileri karşılanmıyor.

KCK ana davası olarak adlandırılan ve 97'si tutuklu 175 kişinin yargılandığı davanın 59. duruşması da dün Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Delil ikamelerinin yapıldığı ve BDP faaliyetlerinin iddianameye suç olarak konduğu davada ara karar önümüzdeki günlerde açıklanacak. Diyarbakır'daki davanın yıllarca cezaevinde yatan ve bu gün tutuksuz yargılanan iki sanığı, Kürt siyasetinin önemli iki ismiyle KCK davalarını ve 'Demokratikleşme Paketi'ni konuştuk. Kürt siyasetçi Fırat Anlı KCK davalarına ilişkin beklentilerinin karşılanmadığını belirterek, “Hükümet sorunları çözmüyor, çözmüş gibi yapıyor. Bu paketler yerine köklü bir anayasa değişikliği gerekiyor. Artık KCK davası hukuksuzluğuna da bir son verilmesi gerek” dedi. KCK davalarının Türkiye için utanç olduğunu söyleyen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise “Lafla peynir gemisi yürümez, somut adım görmek istiyoruz” dedi.

ANLI: BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANMIYOR
KCK davalarının devletin takındığı hukuk dışı yöntemin bir devamı olduğunu söyleyen Fırat Anlı, “5 yıldır bu davalar genişletildi ve binlerce insan, Kürt siyasal hareketinin bütün kesimleri bu yargılamalarda bertaraf edilmeye çalışıldı. Ama gelinen aşamada bu tür yöntemlerin çözüm olmadığı görüldü” dedi. Bir diyalog süreci yaşandığını ve Kürtlerin en önemli beklentisilerinden birinin KCK davalarına son verilmesi ve hukuksuzluğun bitirilmesi olduğunu dile getiren Anlı, “Ama bu beklentiye uygun hiçbir adım atılmış durumda değil. Tahliye yok, mahkemeler hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Bu çok ciddi bir sorun teşkil etmeye başladı” şeklinde konuştu. Önümüzdeki hafta açıklanacağı söylenen paketin de bu konuda kendilerini umutlandırmadığını dile getiren Anlı, “Hükümet bu güne kadar bu paketi gizli tuttu. Ama basına yansıdığı kadarıyla, paket Kürtlerin, Türkiye'deki toplumsal muhalefetin taleplerini karşılamıyor. Bu açıdan herkes kaygılı bir beklenti içinde” dedi.

'BAŞTAN AŞAĞI SİYASİ BİR DAVA'
KCK yargılamalarının hukuki değil, baştan aşağı siyasi olduğunu söyleyen Anlı, “Bunun örneklerini 60'lı, 70'li, 80'li yıllarda çok gördük. Toplumsal muhalefeti bastırmak için bir yargı erki devreye konuluyor. Bu hukuk dışı yönteme son verilmelidir” dedi. Yıllardır çok sayıda kişinin KCK yargılamalarıyla mağdur edildiğini söyleyen Anlı, “Tüm bunlara rağmen yargılamalara son verilip, insanlar özgür bırakılırsa olumlu bir gelişme yaşanır” dedi.

'HÜKÜMET ÇÖZMÜŞ GİBİ YAPIYOR'
Demokratikleşme Paketi yerine köklü bir anayasa değişikliği gerektiğini söyleyen Anlı,  “Paketler yerine bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Ama hükümet sorunları çözmek yerine çözmüş gibi yapıyor. Taleplerin içini boşaltıyor” dedi. Cemevlerine ilişkin düzenlemelerin de hükümetin bu tutumuna örnek olduğunu söyleyen Anlı, “Yine ana dilinde eğitim Kürtler açısından son derece önemli bir konudur. Ama hükümet sözcüleri yaptıkları açıklamalarda ana dilinde eğitimin olmayacağını söylüyorlar” dedi.

'PAKET DEĞİL ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANAYASA'
Türkiye'nin paketlerin ötesinde anayasanın bir bütün olarak değiştirilmesine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Anlı, “Eşitliğe, özgürlüğe inanan bir ruhla yazılan yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç var. Bu paketin KCK davlarını bitirmeyeceği de diğer sorunları çözmeyeceği de görülüyor. Yani derdimize derman olmayacağı ortada. O açıdan hükümetin adım atması için mücadele devam edecektir” dedi.

'ARTIK SOMUT ADIM GÖRMEK İSTİYORUZ'
Hastalığı nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye eden Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da KCK tutuklularının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Bu davaların utanç kaynağı olduğunu belirten Demirbaş, “Demokratikleşme paketi beklenmeden arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır. Paketten şu çıkacak bu çıkacak tartışmalarına girmek istemiyoruz. Biz bir an önce somut adımlar görmek istiyoruz. Lafla peynir gemisi yürümez” dedi.

HABERE YORUM KAT