1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hükümetin adımı sert oldu
Hükümetin adımı sert oldu

Hükümetin adımı sert oldu

BDP'nin Diyarbakır'da dün yapmak istediği “Hükümet Adım At” yürüyüşüne polis izin vermeyerek müdahale etti. Çıkan olaylarda aralarında KNN kameramanının da bulunduğu 4 kişi yaralandı.

A+A-

BDP Genel Merkezi'nin “Hükümet adım at” kampanyası kapsamında düzenlenen yürüyüş için binlerce yurttaş BDP Diyarbakır İl binası önünde bir araya geldi. BDP yöneticilerinin yanı sıra DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş'ın da aralarında bulunduğu kitle, Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Polis helikopterinin havadan takip ettiği yürüyüşte kitlenin önü Turgut Özal Bulvarı'nda polisler tarafından kesildi. Burada zırhlı araç ve TOMA'lar ile barikat kuran polis, kitlenin yürümesine izin vermedi. Polis araçlarından müdahale edileceği uyarısı yapıldı.

KNN kameramanı yaralandı

Toplanan kitle, yürüyüşe izin verilmemesi nedeniyle açıklamayı yolda okuyup dağılma kararı aldı. Bu esnada bir grup, çevik kuvvet ekiplerine taş atmaya başladı. Taş atan gruplar parti otobüsünden uyarıldı. Bir yandan basın açıklaması okunurken, diğer yandan da çevik kuvvet ekipleri biber gazı, tazyikli su ve ses bombaları ile müdahaleye başladı.

Yapılan müdahaleye kitle taş ve havai fişeklerle karşılık verirken, kitle ve polis arasında çatışma çıktı. Yapılan polis müdahalesinde biri ağır olmak üzere en az 4 kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, yaralılardan birinin KNN kameramanı olduğu belirtildi.

İl Binasında döndüler

Olaylar üzerine BDP Eş Genel Başkanı BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışınak polis müdahalesinin gerçekleştiği bölgeye gelerek, güvenlik güçleri yetkilileri ile görüştü. Görüşmenin ardından kitle yolu boşaltarak partinin il binasına döndü. Polis ile kitle arasında çatışma akşam saatlerine kadar ara sokaklarda devam etti.

HABERE YORUM KAT