1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hükümete sorumluluk çağrısı
Hükümete sorumluluk çağrısı

Hükümete sorumluluk çağrısı

DÖKH Diyarbakır bileşenleri, Bağlar ilçesinde 15 Eylül günü Canan Tanış'ın eşi tarafından 8 yerinden bıçaklanarak katledilmesini protesto ederek, hükümet ve yargıyı kadın katliamları konusunda sorumlu olmaya davet etti.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Diyarbakır bileşenleri, geçtiğimiz Pazar günü eşi Vedat Tanış tarafından 8 yerinden bıçaklanarak katledilen Canan Tanış'ın katledildiği Muradiye Mahallesi Gürsel Caddesi'nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Son dönemlerde artan kadın cinayetlere dikkat çeken kadınlar adına açıklamayı yapan Kardelen Kadın Merkezi çalışanı Dilek Öcalan, erkeklerin kadınları öldürmeye devam ettiğini belirtti. Canan Tanış'ın eşi tarafından katledilen kadınlardan sadece biri olduğunu kaydeden Öcalan, eril devlet ve dilin her alanda erkekleri cesaretlendirdiği için katliamların arttığını vurguladı.

Her gün 5 kadının katledildiği bir ülkede yaşananların iktidardan bağımsız değerlendirilemeyeceğine dikkat çeken Öcalan, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 'kadına şiddete artış yok, algıda seçicilik var', Diyanet İşleri Bakanlığı'nın 'kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin' gibi açıklamaları ötekileştirici ve cesaretlendirici söylemlerdir. Hukuku görevini görevlerini yapmaya, kadın katillerine gerekli cezayı vermeye çağırıyoruz. Bizler tüm kadın kurumları olarak, mücadeleyi her alanda sürdüreceğimizi, kadın katillerinin gerekli cezaları alana kadar bu davaların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” diye kaydetti.

Açıklamanın ardından kadınlar Tanış ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

HABERE YORUM KAT