1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hükümet TİS masasına teklifsiz oturdu
Hükümet TİS masasına teklifsiz oturdu

Hükümet TİS masasına teklifsiz oturdu

Kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklarını kapsayan TİS görüşmelerinin ilk toplantısı sona erdi.

A+A-

Hükümetin masaya teklifsiz otururken, bu tablonun çok vahim bir durum olduğunu söyleyen KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, hükümetin önümüzdeki günlerde Orta Vadeli Mali Programa göre sunacağı yüzde 5-7 oranındaki teklifin de enflasyon altında kalacağını belirtti.


Kamu emekçilerinin 2016-2017 yılları arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklarını kapsayan 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin (TİS) ilk görüşmesi sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) yapılan görüşmede, Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yaptı.


Görüşmede, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen de konfederasyonları adına beraberlerindeki heyetleriyle masada yer aldı.
 
Muhalif sendikalara sandalye yok


Toplantıda, oturma düzeniyle ilgili de tartışma yaşandı. Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK 6 kişilik heyetlerle görüşmeye katılırken, KESK ve Kamu-Sen'e masada yeterli sayıda sandalyenin ayrılmaması üzerine tartışma çıktı. Kriz bir süre sonra aşıldı.


Görüşmede kendi konfederasyonlarının taleplerinin aktaran KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, toplantısı sonrası DİHA'ya bilgi verdi.


Özgen, görüşmelerin oldukça gergin geçtiğini ve sabah KESK üyelerine yapılan sert polis müdahalesinin doğal olarak görüşmelere yansıdığını belirtti.
 
Hükümet masaya teklifsiz geldi


Görüşmelerde her konfederasyonun kendi TİS tekliflerini aktardıklarını ancak, kamu işverini olan hükümetin herhangi bir teklifle masaya gelmediğini aktaran Özgen, "Hükümet 2013 yılanda yapılan toplu sözleşmenin ne kadar iyi olduğunu söyledi, biz de gerçekliğinin öyle olmadığını söyledik. Sonuçta hükümet kamu işvereni olarak masada bulundu, ancak teklif oluşturmamış. Bu da yasaya göre çok vahim bir durum" dedi.
 
Özgen, hükümetin herhangi bir teklifi olmadığı için TİS tekliflerine yönelik bir değerlendirmenin masada yapılmadığını, ancak KESK'in kendi teklifini sunduğunu söyledi.
 
'Dışarıda kaplan Memur-Sen, içeride el pençe divan'
 
Özgen, Memur-Sen'in dışarıda yaptıkları açıklamalarda kaplan kesilip, içeride hükümetin karşısında el-pençe divan bir yaklaşım içinde olduğunu ve kamu emekçilerinin taleplerini ifade etmediğini de ifade etti.
Memur-Sen'in bu yaklaşımı karşısında hükümetin de Orta Vadali Mali Programa göre, ileriki günlerde bir teklif getirmeye hazırlandığını paylaşan veren Özgen, "Bu da bellidir. Yüzde 5 ile yüzde 7 arasında olan bir orandır. Bu şu anki Merkez Bankası'nın ilan ettiği enflasyon oranın çok çok altındadır. Hükümet ile Memur-Sen arasında yeni bir 'satış sözleşmesi' yola çıktı. Hükümet, böylesi bir süreci kamu çalışanlarına reva görmektedir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler