1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hükümet Rojava politikasını değiştirmeli
Hükümet Rojava politikasını değiştirmeli

Hükümet Rojava politikasını değiştirmeli

Rojava`nın Kobanê Kantonu`na yönelik IŞİD çetecileri tarafından yapılan saldırılara karşı HDP ve BDP seçilmişler ile beraber Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı sınıra yürüdü.

A+A-
Kışanak, hükümetin Kobani'deki saldırıların barış sürecini zora sokacağını görmesini ve Rojava politikasında tutum değiştirmesi gerektiğini söyledi.Rojava'nın Kobanê kantonuna yönelik IŞİD çetecileri tarafından başlatılan saldırılar devam ederken, kuzeydeki Kürtler ve seçilmişleri Suruç'ta bir araya geldi. 
 
Belediye ait Amara Kültür ve Sanat Merkezi bahçesinde bir araya gelen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Muş Milletvekili Demir Çelik, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, İbrahim Binici, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve çok sayıda belediye eş başkanı ile meclis üyelerinin Birecik'in Ziyaret (Zareta Serxet) köyüne gitti. Çetecilerin saldırdığı ve Türkiye sınırını kullandığı iddia edilen Ziyaret köyünün bitişiğinde çadır kuruldu.
 
Rojava'ya saldırılara tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ,  "Gerici ve kıyıcı IŞİD çetesinin çok rahatlıkla lojistik üs olarak bu topraklara da sınırın ötesine de rahatlıkla gelip- gitme olanağına sahip oldular. Bu olanak doğrudan Türkiye devleti ve AKP hükümeti tarafından bu çetelere tanındı. Ancak aynı sınırlardan halklar geçemiyor. Her şeyden önce Türk devletinin bu tutumunu, savaşa ve katliama destek veren katliamın önünü açan, sivil halka dönük, bu insanlık suçuna imza atan tavrını derhal değiştirmesini istiyoruz" dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı da tüm Kürtlerin Rojava'ya yapılan saldırılara karşı ayağa kalkmasını, destek ve dayanışma göstermesini istedi. Eş başkanlar Rojava için her bir Kürdün ve insanım diyen kişinin yapabileceği bir şey olduğunu belirterek, kimi maddi destek sunabileceğini, kimi oradaki saldırıları teşhir edebileceğini söyledi.
 
Eş Başkan Gültan Kışanak, Urfa'da yayın yapan Edassa Tv'ye verdiği mükalatta, Rojava konusunda duyarsız kalmayacaklarını belirterek, “Gerekirse Kobani'ye gideriz. Belediye başkanı da, milletvekili de, meclis üyesi de seçilmişi de Kobani'ye gideriz” dedi.
 
Herkesi duyarlılığa davet eden Kışanak, “Herkes bu vahşi saldırıyı durdurmak için çaba göstermelidir” dedi. “Kimsenin Kobani'deki insanlık mücadelesinin boğulmasına seyirci kalamaz” diyen Kışanak, kapalı kapılar ardında yeniden sınırların çizildiğini ve Kürtlerin denklemin dışında tutulmak istendiğini söyledi. Dünyanın çetelere karşı sessiz kalmanın başka bir anlamının olmadığını belirten Kışanak, hükümete de Rojava'ya yapılan saldırıların barış sürecini zora sokacağını görmesi ve buna göre bir tutum değişikliği yapması gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT