1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hükümet o sesi duydu, 'imzaya açıldı'
Hükümet o sesi duydu, 'imzaya açıldı'

Hükümet o sesi duydu, 'imzaya açıldı'

58 gündür devam eden açlık grevine katılan eylemcilerin talepleri arasında yer alan ana dilde savunma hakkına ilişkin tasarının bakanlar kurulunda imzaya açıldığı bildirildi.

A+A-

Cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana açlık grevinde olan PKK ve PJAK'lı tutuklu ve hükümlülerin taleplerinden biri olan ana dilde savunma hakkına ilişkin tasarı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tasarının kısa sürede Parlamento'ya gönderileceğini söyledi. Tasarının Parlamento'ya gönderilmesi için Endonezya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Sadullah Ergin tasarının gündeme gelmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu açıdan AK Parti Kongresi'nde kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz, deklare etmiş olduğumuz önceliklerimizden birini hayata geçirmiş oluyoruz. Onun dışındaki hususlarda çalışmalar devam ediyor. Herkes elinden gelen katkıyı sunmaya devam etsin diyorum" dedi.

Başbakan Yardımcı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç anadilde savunma hakkı konusunda düzenlemeler yapılması, Erdoğan'ın Adalet Bakanı Ergin'e talimat verdiğini söylemişti.

Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması ve Kürtçenin kamusal alanda kullanılmasına ilişkin taleplerle, 707 tutuklu ve hükümlünün yaptığı açlık grevi bugün itibariyle 58. gününde.