1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hükümet erken seçimi reddetti
Hükümet erken seçimi reddetti

Hükümet erken seçimi reddetti

YSK Başkanı Muammer Aydın'ın ''Seçimlere hazırız'' sözü hükümetin tepkisini çekti. Cemil Çiçek ve Murat Başesgioğlu'nun bu konuda cevabı netti:

A+A-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin gündeminde seçimin bulunmadığını bildirdi.

Çiçek, TBMM'de, gazetecilerin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın'ın ''Seçimlere ilişkin hazırlıklarımız tamam'' sözünü hatırlatması üzerine şunları söyledi:

''Sayın Başkan teorik bir imkanı söylüyor. Türkiye'nin gündeminde seçim yok. YSK Başkanı sıfatıyla zaten geçen yıl 22 Temmuz öncesi yasa çıkartılırken de konuştular. Dediler ki 'Biz 80 gün içinde seçim yapabiliyoruz, 80 günden daha aşağı yapamıyoruz.' Teorik olarak her zaman 80 günü aşan bir tarihte seçim yapılabilir, onu söylüyor. Ama Türkiye'nin gündeminde seçim yok.''

Bir gazetecinin ''Neden böyle bu dönemde açıklama yapmış olabilir?'' sorusu üzerine de Çiçek, şunları kaydetti:

''Sizin bana sorduğunuz gibi... Siz soruyorsunuz, biri cevap veriyor. O sonra Türkiye'nin gündemine geliyor. Eğer seçim kararını bu parlamento verecekse, ben şu ana kadar bu parlamentoda seçimin gündeme geleceği kanaatinde değilim. Onun için de başkaları da gündemde olmayan konularla ilgili değerlendirme yaptığı zaman kafa karışıklığına sebebiyet veriyor, Türkiye'de bir kısım yanlış anlaşılmalara da sebebiyet veriyor. Siz sorduğunuz için oluyor gibi geliyor bana. Yoksa Sayın Başkan sizleri toplayıp böyle bir açıklama yapmadı. Aynen bana sorduğunuz gibi... Gündemde olmayan konuları sormayın, kendi kendinize de gündem yaratmayın.''

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da gündemlerinde erken seçim olup olmadığına ilişkin soruya, ''Hükümetin gündeminde öyle konuşulmuş bir gündem maddesi yok. Seçimle ilgili çok spekülasyonlar yapılıyor. Hükümetin veya parlamentonun gündemine bu şekilde bir konu yok'' karşılığını verdi.

Bunun, YSK Başkanı Aydın tarafından açıklandığının sorulması üzerine ise Başesgioğlu, ''Onu bilemem, bunu kendisine soracaksınız'' dedi.

CHP: YSK BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI, TÜRKİYE'YE BİR ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI DEĞİLDİR

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın'ın seçimlere hazır oldukları yönündeki açıklamasının, Türkiye'ye bir erken seçim çağrısı olmadığını söyledi.

Okay, YSK Başkanı Aydın'ın açıklamasını değerlendirirken, Anayasada gerektiğinde erken seçime gidilebileceğine ilişkin hükümler bulunduğunu, seçim takviminin koşullar oluştuğunda öne çekilebileceğini ifade etti.

Erken seçim konusunda iradenin Meclise ait olduğunu anlatan Okay, bu anlamda YSK Başkanı Aydın'ın ''seçimlere için hazırlıklarımız tamam demesinin çok anlamı bir şey olmadığını'' söyledi.

Okay, ''YSK, 'Biz, görevimizin, sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeye hazırız' diye açıklamada bulunmuş. Yoksa YSK Başkanı'nın bu açıklaması Türkiye'ye bir erken seçim çağrısı değildir'' dedi.