1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Hükümet adım at yayılmalı'
'Hükümet adım at yayılmalı'

'Hükümet adım at yayılmalı'

Kürt sorununun demokratik çözümü için başlatılan “demokratik çözüm” sürecinin ikinci aşamasında BDP'nin “Hükümet adım at” kampanyasını değerlendiren Diyarbakırlı yurttaşlar, kampanyanın yediden yetmişe herkese yayılması gerektiğini belirterek, sürecin sağ

A+A-

Başlatılan “demokratik çözüm” sürecinin birinci aşamasının tamamlanmasının ardından, sürecin ikinci aşamasına geçilmesi için atılması gereken adımlar henüz hükümet tarafından atılmış değil. İkinci aşamasında hükümetin yerine getirmesi gereken sorumlulukları hayata geçirilmesi için BDP tarafından “Hükümet adım at” kampanyası başlatıldı. Startı Diyarbakır, Mersin ve Adana'da yapılan kitlesel yürüyüşlerle verilen kampanya kapsamında, birçok il ve ilçe merkezinde de yürüyüş ve mitingler gerçekleştirildi. Yaz boyunca devam edecek olan kampanyayı değerlendiren Diyarbakırlı yurttaşlar, “demokratik çözüm” sürecinde Kürtlerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini kaydederek, BDP'nin bu süreçte daha güçlü eylemlerle hükümeti adım atmaya zorlaması gerektiğini belirtti.

'Düşeni bir an önce yapsın'

Kürt halkının barış için her dönem gerçekleşen mitinglerle alanlara inerek barışı haykırdığını dile getiren İsmet İnci isimli yurttaş, Kürtlerin bu kampanya ile gerçek bir barışın tesisi için bir kez daha alanlara indiğini kaydetti. Hükümetin kandırma ve oyalama ile bir sonuca varamayacağını belirten İnci, “Bütün mitinglerimiz barış içindir, bu yüzden BDP'nin 'hükümet adım at' kampanyasını destekliyoruz ve hükümetin bir an önce adım atmasını istiyoruz, artık bizi kandırmaktan vazgeçsinler” diye konuştu. Hükümetin adım atmaması durumunda iki tarafın da kaybedeceğinin altını çizen İnci, “Kürt halkı her zaman barış için elini uzatıyor. Bizim uzattığımız eli kandırmaya çalışırlarsa biz bunu kabul etmiyoruz. Hükümet artık üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

'Sıra hükümette'

Yurttaşlardan Vahide Öner isimli yurttaş ise, Kürt halkının köleliği çok yaşadığını ve artık bunu kabul etmediğini belirterek, “Daha güzel ve kirlenmemiş bir dünya, gençlerimizin ölmemesi ve annelerin yüreğinin yanmamasını istiyoruz ve bunun için hükümetin bir an önce adım atmasını bekliyoruz” diye belirtti. Kürt halkının gerekli adımları attığını ve artık hükümetin adım atması gerektiğine işaret eden Öner, “Çocuklarımız dışarı çıktığı zaman bile dönüp dönmeyeceklerini bilmiyoruz. Bunların yaşanmaması için buradan hükümete bir an önce adım at diyoruz” dedi.

'Bizi kandırmaktan vazgeçsin'

Kampanya kapsamında yapılan yürüyüş, miting ve eylemleri desteklediklerini ancak buna rağmen hükümetin sürece ilişkin hiçbir adım atmamasının bir kandırma ve oyalama politikası olduğunu belirten Fevziye Doğan ise, “Bizler artık barış ve özgürlük istiyoruz. Erdoğan barışı sağlayacağım diyor; ama bizi bekletiyor ve kandırıyor. Biz hiçbir şey istemiyoruz sadece barış istiyoruz. Gençlerin ölmesini istemiyoruz. Artık Erdoğan barışı getirsin ve bizi kandırmaktan vazgeçsin. Sıra hükümetindir barışı için gerekli adımları atsın” dedi.

'Kampanya herkese yayılmalıdır'

Kampanyanın olumlu bir eylem olduğunu değerlendiren Azad Kızıklar adlı yurttaş ise, bu kampanyanın bütün halka yayılması gerektiğini belirterek, “Bu kampanya, sadece şehir ve metropollerle sınırlı kalmamalıdır. Bütün köy ve mahallere yayılmadır. Toplumda yaşayan yediden yetmişe herkese yayılmalıdır. Sadece mitinglerle yeterli olacağını sanmıyorum. Ben şunu öneriyorum halk ve parlamenterlerin bir araya gelerek bir görüşme yapmasını istiyorum. Bu süreçte halkın fikri alınmalıdır. Halk bu sürece nasıl bakıyor bunlar öğrenilmelidir. Bu tür çalışmalar yapmalıyız. Bu kampanyaya herkes dahil olmalıdır” diye konuştu.

'Daha güçlü eylemler yapılmalı'

Şimdiye kadar barış için atılan tüm adımların Kürt halkı tarafından atıldığına dikkat çeken Ahmet Farqin ise, şunları söyledi: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Kürt halkı ve Türk hükümeti için bir açıklama yapmıştı. Gerilla, önderliğinin yaptığı açıklamadan sonra geri çekildi. Artık hükümetin de bu kapsamda adım atması gerekiyor. BDP 'hükümet adım at' kampanyası kapsamında birçok yerde miting gerçekleştirdi. Hükümetin adım atması için daha güçlü eylemler yapılmalıdır. Hükümet F-16′larını hala gönderiyor bu çözüm değildir. Biz çözüm ve barış için hükümetin olumlu adımlar atmasını bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT