1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Hükümet ABD ile ilişkilerini gözden geçirmeli”
“Hükümet ABD ile ilişkilerini gözden geçirmeli”

“Hükümet ABD ile ilişkilerini gözden geçirmeli”

ABD destekli darbe girişimiyle birlikte Hükümet’in ABD ve AB ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini dikkat çeken Diyarbakır’daki STK temsilcileri, ülkedeki ABD üslerinin kapatılması gerektiğini söyledi.

A+A-

ABD destekli darbe girişimine tepki gösteren Diyarbakır’daki STK temsilcileri, hükümetin ABD ve AB ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini dikkat çekti.

15 Temmuz’da halkın iradesine yapılan askeri darbe girişimini lanetlediklerini belirten Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş,  darbe yapmak isteyenlerin özellikle NATO’nun,  AB’nin, ABD’nin ve İsrail gibi ülkelerin desteğini alıp bu şekilde halkı dize getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye tarihinde meclisin ilk defa bombalandığına dikkat çeken Memiş,   FETÖ’nün halkı ve devlet dairelerini bombaladıklarını belirtti.

İslam adı altından yıllarca vatandaştan zekât ve para toplayan FETÖ’nün halkın savaş uçaklarını ve tanklarını halkın üzerine doğrulttuklarına vurgu yapan Memiş, “Yapılan bu darbe girişimi 80 milyona karşı yapılmış bir darbe girişimidir. Bu sadece Ak partiye ve cumhurbaşkanına yapılmış bir darbe girişimi değildir.  Bizlerin, bu girişimi yapmak isteyenleri kabullenmemiz mümkün değildir. Bu işin müsebbiplerinin en kısa zamanda büyük bir meydanda derhal idam edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bu işi sadece FETÖ’ye mal etmemek lazım”

Hükümetin İncirlik Üssü’nü bir an evvel kapatması gerektiğine vurgu yapan Memiş, “Bu darbenin arkasında olan İncirlik Üssü’nün komutanı bu süreçte sadece 12 defa görüşme yapıyor.  ABD ve NATO darbe girişimi başarısız olduklarını anladıktan sonra açıklama yaptılar.  Dolayısıyla bu işi sadece FETÖ’ye mal etmemek lazım. Bu işin perde arkasında olan ABD, NATO ve İsrail’i bu konuda iyi okumak lazım.” şeklinde uyarılarda bulundu.

Yaşanan darbe teşebbüsünün arkasında ABD, AB ve İsrail’in olduğuna dikkat çeken Diyarbakır Anadolu Gençlik Başkanı Abdurrahman Ergin, hain darbe girişiminde bulunanları lanetlediklerini söyledi.

“ABD’nin burada ne kadar büyük bir plan içerisinde olduğu net bir şekilde ispatlanmıştır”

Meydanlarda darbeye kaşı tepki gösteren gençleri kutladığını ifade eden Ergin, “Bu dakikadan itibaren kimin dost kimin düşman olduğu çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yıllardan beridir dost olarak geçinilmeye çalışılan ABD’nin burada ne kadar büyük bir plan içerisinde olduğu net bir şekilde ispatlanmıştır. Darbenin ilk yapıldığı saatlerde darbeyi destekler nitelikte açıklamalar verdikleri bellidir. Halkın bu darbeyi engellediği görüldükten sonrada tam tersi açıklamalar yapmaya başladıkları görülüyor.” dedi.

“ABD üslerinin kapatılması lazım”

Hükümetin ABD ile ilişkilerinin bir an önce sonlandırılması gerektiğine dikkat çeken Ergin, “Ülkemizde bulunan ABD üslerini kapatılması lazım. Müslüman ülkelerle iş birliği içerisinde olmamız ve kendi sorunlarımızı kendimi çözmemiz gerekir. Hiçbir zaman ABD’den ve AB’den medet ummamamız gerekiyor.” diyerek hükümetin bu konuya bir kez daha eğilmesi gerektiğini belirtti.

Ergin son olarak, ilk dakikalardan itibaren halkı meydanlara çağırmakla bu darbenin engellenmesinde en önemli rolü üstlendiklerini kaydederek Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a teşekkür ettiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT