1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Hükümet 9 günlük bayrama onay
Hükümet 9 günlük bayrama onay

Hükümet 9 günlük bayrama onay

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Çiçek, Bayram tatilinin süresini açıkladı, memur emeklilerine müjde verdi. Ulaşım bedava.

A+A-

  Bakan Çiçek, Ramazan Bayramı'nın da yaklaştığını belirterek, bu konuda da bazı kararlar alındığını bildirdi.

Çiçek, şunları söyledi:

''Ramazan Bayramı tatili kesintisiz olarak devam edecek. Arife günü yarım gün, bayramdan sonraki Cuma günü de yine tatil olacak böylece 9 günlük tatil yaşanacak.

Memur emeklileri 1 ve 5 Ekim tarihlerinde maaşlarını alıyorlardı. Tatile denk geldiği için bunların ödemeleri de 29 Eylülde yapılacak. 1 ve 5 ekim tarihlerinde maaş alan memur emeklilerimiz bu imkana kavuşmuş olacaklar, yaklaşık 1 milyon 33 bin kişidir bu ve tutarı da 1 katrilyon 846 milyar liradır. Bu da 'iç piyasa açısından, piyasa hareketliliği açısından önemlidir' diye düşünüyoruz.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikası Kanunu var. Bunun 34. maddesi var. Bildiğiniz gibi, memurların özlük haklarıyla ilgili müzakereler yapıldı. Bununla ilgili bu konuda varılan mutabakatın Bakanlar Kurulu'nda bilgi olarak sunulması ve kararlaştırılması gerekiyor. Bu da bugün Bakanlar Kurulu'nda Sayın Başesgioğlu tarafından gündeme getirilmiş ve kararlaştırılmıştır.

Bugüne kadar bütün bayramlarda köprü ve otoyol geçişleri ücretsiz oluyor ve belediyelerimiz de ayrıca tedbir alıyorlar.

29 Eylül 2008 Pazartesi günü saat 00.00'dan başlayarak, 2 Ekim 2008 Perşembe günü saat 24.00'e kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanı getirilmektedir. Yine 30 Eylül 2008 Salı günü saat 00.00'dan başlayarak 2 Ekim 2008 Perşembe günü saat 24.00'e kadar belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşım hizmetlerinden yararlanmada bir imkan verilmektedir. Bu da karara bağlanmış oldu.''