1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hukukçuların Sur incelemesine polis engeli
Hukukçuların Sur incelemesine polis engeli

Hukukçuların Sur incelemesine polis engeli

35 gündür sıkıyönetim saldırıları altında bulunan Sur'un "yasaksız" Gazi Caddesi'nde inceleme yapmak isteyen ÇHD, ÖHD, MHD ve Demokrasi İçin Hukukçular'dan oluşan heyet polis engeline takıldı.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 35 gündür devam eden ablukayı protesto etmek amacıyla Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Demokrasi İçin Hukukçular üyesinden oluşan bir grubun bugün Diyarbakır'da yapmak istediği yürüyüş, Diyarbakır'a uçak seferlerinin ertelenmesi üzerine iptal edildi. Dün kente gelen bir grup ÇHD, ÖHD, MHD ve Demokrasi İçin Hukukçular üyesi bir grup, Sur'un "yasaksız" Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulunmak istedi.


Avukatlara polis engeli


Ancak caddeye giren avukatlar, polis engeli ile karşılaştı. Üstleri aranmak istenen avukatlara, polisler tarafından "Sizin valilik, baro veya savcılıktan izniniz var mı inceleme yapmak için?" şeklinde sorular sorulurken, bazı polisler de, avukatların kendilerinin fotoğrafını çektiğini iddia ederek, avukatlara saldırmak istedi. Avukatların fotoğraf çekmesine izin vermeyen polisler, daha sonra avukatların inceleme yapmasını da engelledi. Avukatların caddede inceleme yapmaya başladığı sırada Gazi Caddesi yakınında silah seslerinin yükselmesi üzerine avukatlar, caddeden geri döndü.


'Yine Sur'da olacağız'


Şeyh Sait Meydanı'na (Dağkapı Meydanı) gelen avukatlar adına ÇHD Antep Şube üyesi Av. Ergin Sözen yaptığı açıklamada, çok kısa bir gözlem yapma şanslarının olduğunu kaydederek, ablukadan kaynaklı esnafın kepenklerini açmadığını söyledi. Sözen, mahallelerde bir çatışma halinin olduğunu kaydederek, bir kaç esnaf ile sohbet ettiklerini dile getirdi. Sözen, valilik tarafından esnafa 3 bin TL gibi bir para karşılığında esnafa belge imzalatılmak istendiğini ve esnaflar tarafından kendilerine aktarıldığını kaydetti. Sözen, haftaya daha kalabalık bir kitle ile tekrardan Sur'da olacaklarını ve Diyarbakır ile birlikte olacaklarını söyledi.


Avukatlar açıklamanın ardından İHD Diyarbakır Şubesi'nde çocukları İsa Oran, Mesut Seviktek ve Ramazan Öğüt'ün cenazelerini alamadıkları için açlık grevine başlayan aileleri ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler