1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hukukçuların dernek başvurusu reddedildi
Hukukçuların dernek başvurusu reddedildi

Hukukçuların dernek başvurusu reddedildi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 70 avukat, 'Kürdistan Hukukçular Derneği'ni kurmak için 2 Temmuz'da Diyarbakır Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü'ne başvuru yaparak tüzel kişilik kazandı.

A+A-

Derneğin tüzüğünü inceleyen Diyarbakır Valiliği, isim ve eş başkanlık ibaresi ile ilgili İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü'nden görüş istedi. Bakanlık, Kürdistan isminin Anayasaya aykırı olduğunu belirterek başvuruyu reddetti.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da 70 avukat, Kürdistan Hukukçular Derneği adı altında oluşum başlattı. Avukatlar, dernek başvurusu için Diyarbakır Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Başvuruyu incelemeye alan Diyarbakır Valiliği, konuyu İçişleri Bakanlığı'na aktardı.

Bakanlık yaptığı incelemenin ardından, Kürdistan isminin Anayasaya aykırı olduğu görüşünü bildirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından, Diyarbakır Valiliği'ne gönderilen cevapta, "Dernek tüzüğünün derneğin ismi başlıklı birinci maddesindeki Kürdistan kelimesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası başlangıç hükümlerinin 1 ve 5. fıkraları ile 3-5 ve 14. maddelerine açıkça aykırılık teşkil ediyor. Yine dernek tüzüğünün başkanlık başlıklı 23. maddesinde geçen eş başkan ibaresinin 4721 Sayılı Türk Medeni Kanun ve 5253 Sayılı Dernekler Kanunu hükümlerine göre böyle bir örgütlenme şeklinin olmadığından dolayı aykırılık teşkil etti" denildi.

Diyarbakır Dernekler İl Müdürlüğü, yasada aykırılık teşkil eden ibarelerde gerekli değişiklik yapılması için dernek yöneticilerine bilgi verdi. Ancak yasal sürede her hangi bir yanıt verilmemesi üzerine tüzel kişilik kazanan Kürdistan Hukukçular Derneği yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.


(ÜN-AKK-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT