1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hukukçulardan çağrı
Hukukçulardan çağrı

Hukukçulardan çağrı

Hukukçular Konferansı Çağrıcılar Kurulu, Türkiye'de bulunan tüm duyarlı hukukçuların 28-29 Eylül günleri arasında yapılması planlanan 1. Kuzey Kürdistan Hukukçular Konferansı'na katılmaları çağrısında bulundu

A+A-

Hukukçular Konferansı Çağrıcılar Kurulu, 28-29 Eylül günleri arasında gerçekleştirmeyi planladığı “Hukukçular Konferansı”na ilişkin DTK binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Hukukçular Konferansı Çağrıcılar Kurulu üyeleri olan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Bekir Kaya, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Av. Fırat Anlı ve İHD Eski Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Urfa Barosu Başkanı Av. Ali Fuat Bucak, Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi, Bitlis Barosu Başkanı Av. Enis Gül, Mardin Barosu Başkanı Av. Azat Yıldırım, Diyarbakır Barosu önceki dönem Başkanı Av. Mehmet Emin Aktar, Av. Nuri Özmen, Av. Ercan Kanar ve Av. Bahri Belen katıldı. Toplantıda açıklama Van Barosu Başkanı Av. Murat Timur tarafından yapıldı.

Farklılıkları “tek potada eritmeyi” hedefleyen anlayışların telafisi imkânsız tahribatlar yarattığına işaret eden Timur, derhal geçmişle yüzleşilmesi gerektiğini söyleyerek “Bu onurlu görev başta hukukçularındır. Hukuk, egemenlerin çıkarlarının koruyucusu olmaktan çıkarılıp, bireylerin ve toplumun hizmetine sunulmalıdır. Bu nedenle Kürdistanlı hukukçuların bir araya gelmesi önemli olduğu kadar gereklidir” dedi.

“Yeni Anayasa şart”

Eşitlikçi ve özgürlükçü bir Anayasa'nın toplumun her kesiminin ortak istemi olduğunu vurgulayan Timur, “Konferans, Kürtlerin yeni Anayasa'dan beklenti ve taleplerini hukuksal bağlamda ele alıp önermelerde bulunması boyutuyla da önemli bir işlev görecektir” dedi.

”Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir”

Abdullah Öcalan'ın 21 Mart Diyarbakır Nevroz'un da yaptığı çağrıyla birlikte yeni bir sürece girildiğini hatırlatarak bunun iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Timur, “Bu fırsat demokratik, barışçıl ve özgürlükçü bir çözüm için iyi değerlendirilmelidir. Bu bağlamda temel hakların tanınması, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün sağlanması, cezaevlerindeki siyasi tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması ve adil olmayan yargılama yöntemlerine son verilmesi olumlu bir katkı yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Timur, tüm duyarlı hukuk insanlarını ” 28-29 Eylül günleri arasında yapılacak olan 1. Kuzey Kürdistan Hukukçular Konferansı'na katılmaları çağrısında bulundu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT