1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hukukçular Silvan’a gidecek
Hukukçular Silvan’a gidecek

Hukukçular Silvan’a gidecek

Türkiye’nin farklı illerinden hukuk örgütleri, bugün günlerdir kuşatma altında olan Silvan’a gidecek.

A+A-

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve Demokratik Hukuk Platformu bileşenleri, sokağa çıkma yasağının 11’inci gününe girdiği Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşananlara dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Silvan halkı yalnız değildir” sloganlarının atıldığı eylemde, avukatlar adına açıklama yapan MHD Eşbaşkanı Av. Serhat Eren, Silvan’daki kuşatmanın devam ettiğini ve 10 gün içinde birçok insanın katledildiğini savundu.


“Halka zulüm yapılıyor”


Silvan’da özel harekatçıların gördükleri bütün canlıları vurduğunu, evleri basarak insanları sebepsiz yere gözaltına aldığını iddia eden Eren, “Silvan’da halka zulüm yapılıyor” dedi. Öyle ki insanların evleri tahrip ediliyor ve temel sağlık ihtiyaçlarına erişimlerinin dahi engellendiğini savunan Eren, bunlar yetmezmiş gibi bir de Silvan’a yardım götürmeye çalışan yurttaşlar, siyasetçiler ile basın çalışanlarının da engellendiklerini ve yaşam haklarının açık bir şekilde ihlal edildiğini ileri sürdü.


“Elimizden geleni yapacağız”


Eren, “Silvan’da yeniden yaşanması muhtemel katliamların önüne geçmek ve saldırılara karşı halkın direnişine destek vermek amacıyla ise Türkiye’nin farklı illerinden hukuk örgütleri ile birlikte yarın (bugün) Silvan’a gideceklerini” kaydetti. Eren, “Kürdistan’da yürütülen savaşın sonlandırılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.  Konuşmaların ardından 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler