1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hukukçular Diyarbakır'da toplanacak
Hukukçular Diyarbakır'da toplanacak

Hukukçular Diyarbakır'da toplanacak

Hukukçuların özerk mesleki örgütlenmelerinin ve özerkliğin hukuki boyutunun teorik ve pratik sorunlarının tartışılacağı Kürdistan Hukukçular Konferansı'nın ikincisi, 9-10 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır'da toplanacak.

A+A-
 Hukuk Meclisi'nin iki yıllık stratejik vizyonunun oluşturulmasının da amaçlandığı konferansın atölye çalışmalarında ise “Rojava Toplum Sözleşmesi” ve “Rojava Hukuk Sistemi” gibi konular da ele alınacak.
 
 
İlki 27-28 Eylül 2013'de toplanan Kürdistan Hukukçular Konferansı'nın ikincisi 9-10 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır'da toplanacak.
 
 
Konferansta, hukukçuların özerk mesleki örgütlenmeleri ve özerkliğin hukuki boyutunun teorik ve pratik sorunları tartışılarak, Hukuk Meclisi'nin iki yıllık stratejik vizyonunun oluşturulmasını amaçlanıyor.  İki gün sürecek konferansın ilk gününde, Kürt siyasal hareketinin uluslararası “terör” söylemine karşı geliştirdiği hukuki süreç, Kürt siyasi tarihinde “terörizm” söylemi ve Türkiye'de Kürt kurumlarının illegalize edilme süreci ele alınacak.
 
 
Birinci gün ayrıca “Demokratik Özerkliğin hukuki boyutu”, “Rojava Toplum Sözleşmesi” ve “Yeni demokratik hukuk teorisine giriş” tartışmalarının ele alınacağı atölye çalışmaları için gruplar belirlenecek ve atölye çalışmalarına geçilecek.  Konferansın ikinci gününde ise atölye raporları okunacak ve eleştiri ve öneriler sunulacak. Konferansta son olarak Meclis'in oluşturulması, konferans sonuç bildirgesinin oluşturulması gündemleri ele alınacak.
 
 
'Konferansın tarihi öne alındı'
 
 
Konferans öncesi konuşan Özgürlükçü Hukukçular Konferansı (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Avukat Banu Güveren, konferansın iki yılda bir yapılması planlandığını fakat mevcut siyasi sürece cevap olabilmek adına ikinci konferansın tarihini öne aldıklarını söyledi.  Konferansın amaçlarına ilişkin de konuşan Güveren, “20'inci yüzyıl coğrafyamızda dar ulus milliyetçiliğin, kapitalist modernitenin imha ve asimilasyonun yaşamın her alanını olumsuz etkilediği bir hegemonyayı halklarımıza kadar olarak biçmiştir. Hukuk ve adalet kavramları neredeyse aynılaştırılarak, soykırım, göçertme inkar ve imhanın ana eksenlerinden biri haline getirilmiştir.
 
 
İmha ve inkar politikaları hukuk ve adalet kavramları içinde ele alındı. İmha ve inkar ve asimilasyonun temel araçlarından birisi de hukuk oldu. Egemen hukuka yönelik ayrıntılı eleştiri ve değerlendirmeler her zaman yapıldı. Bizim de hukukçular olarak demokratik güçlerin mücadelesi ve tarihsel birikimi ile topluma kazandırdığı bilinç ağları her alanda olduğu gibi hukuk alanında da alternatifini ortaya koymaya çalıştı. Bunun için bedeller de ödendi. Bu konferansımız da hukukçular olarak yeni sürece katkı sunabileceğimiz araçları tartışacağız” dedi.
 
 
Çözüm süreci ve Rojava
 
 
Türkiye'deki barış süreci ile birlikte dünya halklarına örnek teşkil edebilecek Rojava devriminin getirmiş olduğu sürece de işaret eden Güveren, “Biz kendimizden doğru katkımızı nasıl gerçekleştirebiliriz ve sistemin uygulanabilirliğini Türkiye açısından demokratik yapının demokratik hukukun İşletilebilirliğini tartışmaya çalışacağız. Bu konferansımız müzakere sürecinde demokratik özerkliğin ve demokratik özerk hukukun da araçlarını açığa çıkartmak için yapılacak. Türkiye'nin demokratikleşmesi önündeki hukuksal engellerin açığa çıkartılması ile birlikte demokratik özerk hukuk anlayışını ve çözüm önerilerini geliştirmeye çalışacaktır” diye konuştu.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT