1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Hukukçu kadınlardan AYM kararına tepki
Hukukçu kadınlardan AYM kararına tepki

Hukukçu kadınlardan AYM kararına tepki

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere hapis cezasını kaldıran kararına hukukçu kadınlardan tepki geldi.

A+A-
Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi yayınladığı açıklamada kararın küçük yaşta evliliklerin önünü açacağı uyarısında bulundu.
 
Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili 4'e karşı 12 oyla iptal kararı vermesine ilişkin yazılı açıklama yayınladı.
 
Açıklamada, oy çokluğu ile verilen kararı benimsemediklerini ve buna karşı çıktılarını ifade eden hukukçu kadınlar, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı ile kadının evlilik hayatında da ikincil konuma düşürüldüğünü ve kararda da belirtildiğinin aksine, eşitlik ilkesinin kadının aleyhine ihlal edildiğini kaydetti.
 
 
Verilen kararın olası sonuçlarına da dikkat eden ve uyarılarda bulunan Kadın Hakları Merkezi açıklamasında "Resmi nikah önceliği kalkacak; dini törenle yapılan evlilikler ve özellikle küçük yaşta olan evlilikler çoğalacak; kadının karşı şiddet daha da artacaktır. Kadının toplumsal hayatta desteklenmesi, sosyal konumunun düzenlenmesi ve kadının önündeki engellerin kaldırılması için pozitif ayrımcılık uygulanması tamamen ihlal edilmiş olacaktır" denildi.
 
'Hukuki sorunlar çoğalacak'
 
Resmi nikah olmadan yapılacak evliliklerle, kadınların resmi nikahla elde edecekleri nafaka, velayet, tazminat gibi tüm haklarından mahrum kalacağı belirtilen açıklamada, çocukların soybağı ve diğer hakları yönünden hukuki sorunlarının çoğalacağına dikkat çekildi. Kadın Hakları Merkezi, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile kadınların mağdur edilmek istenildiğini belirterek, açıklamayı şöyle sürdürdü:
 
'Konunun takipçisi olacağız'
 
"Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile yaratılan boşluğun bir an önce giderilmesi amacıyla hükmün açıklanmasının uygulanmasını da engellemek için, iptal edilen fıkralardaki cezanın alt sınırının iki yıldan fazla olarak belirlenmesi ve evlenme yaşının 18 olması için hemen yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı ve kadınların mağduriyetini önlemek için çalışmalarımıza devam edeceğimizi, duyuruyoruz."
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT