1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Hukuk ve adalet varsa kemiklerimiz nerede?'
'Hukuk ve adalet varsa kemiklerimiz nerede?'

'Hukuk ve adalet varsa kemiklerimiz nerede?'

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Demirli köyünde korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Şirin Bayram'ın babası Mehmet Mustafa Bayram ve Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Dereboyu mezrasında askerlerce gözaltına

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri öncesi Kürt halkını tehdit ettiği 90'lı yılların "faili meçhul" cinayetlerin sorumluları olan "Beyaz toros"ların aktörleri bir bir aklanarak, Kürdistan'da yeniden sahaya sürülüyor. JİTEM Cizre davasında yargılanan JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ve korucubaşı Kamil Atak'ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında dosyada bulunan delil ve tanık anlatımlarına rağmen beraat edilmesine tepkiler devam ediyor.
 
1996 yılında Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Demirli (Temiranê Kebirê) köyünde korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Şirin Bayram'ın babası Mehmet Mustafa Bayram, faillerin devlet tarafından verilen mazbatalar ile yetkilendirildiklerini belirterek, "Bugün herkes kalkıp failler beraat etti diye tepki gösteriyor. Hayır onlar dün beraat etmedi, onlar en baştan beri beraat etti" dedi.
 
Yaşamanın direnmek olduğunu ve sonuna kadar direnişlerini sürdüreceklerini kaydeden baba Bayram, mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
 
'Adalet varsa o zaman eşimin kemiği nerede?'
 
13 Mayıs 1994 tarihinde yine Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Dereboyu mezrasında askerlerce gözaltına alınan ve bedeni ateşe verilerek katledilen Mustafa Bulut'un eşi Dilber Bulut da, 23 yıldır eşinin faillerinin yargılanmasını beklediğini ifade ederek, mahkemenin kararını kabul etmediklerini ve adaletin yerini bulması için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.


"Kim olursa olsun, sadece cenazelerimizin kemiklerini istiyoruz" diyen Bulut, "Türkiye'de adalet ve hukuk varsa eşimin kemikleri nerede?" diye sordu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler