1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Hukuk, boşanan çiftlerin çocukları mal gibi değerlendiriliyor
Hukuk, boşanan çiftlerin çocukları mal gibi değerlendiriliyor

Hukuk, boşanan çiftlerin çocukları mal gibi değerlendiriliyor

Hukukun boşanan ailelerin çocukları İcra ve İflas Kanunu kapsamında bir mal gibi görünüyor.

A+A-

Boşanan eşler çocuklarını icra memurunun düzenlediği haciz tutanağı ile görebiliyor ve tutanaktaki "borç miktarı" kısmına ise, "çocuk teslimi" yazılıyor.

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, bu durumla ilgili, "İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapılarak çocuğun icra yoluyla annesine ya da babasına gösterilmesi trajedisine son verilmesi gerekir" dedi.

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, boşanan çiftlerin çocuklarını görmesine ilişkin usullere ilişkin sosyal medya hesabında bilgi verdi. Gençcan, velayeti boşandığı eşinde olan çocuğunu görmek isteyen anne veya babanın oturduğu İcra Müdürlüğü'ne yolluk, araç ve uzman ücreti olarak ayda 2 kez ortalama 500 TL yatırması gerektiğini ifade eden Gençcan, “Parası olmayan çocuğunu görememektedir” dedi.

HACİZ TUTUNAĞI İLE ÇOCUK TESLİMİ

Çocuğunu icra yolu ile görecek olan anne veya babanın görüşme günü önce haciz memurunu daha sonra varsa uzmanı alması gerektiğini kaydeden Gençcan, icra memurunun anne veya babaya çocuğunu haciz tutanağı karşılığında teslim ettiğini vurguladı. Bu durumun çocuğun ruh sağlığını bozduğunu ifade eden Gençcan, haciz tutanağında anne-babanın borçlu ve alacaklı olarak kayıt edildiğini, "borç miktarı" kısmına ise "Çocuk teslimi" ifadelerinin yazıldığını söyledi.

ÇOCUK TESLİM MERKEZLERİ KURULMALI

İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapılarak çocuğun icra yoluyla annesine ya da babasına gösterilmesi trajedisine son verilmesi gerektiğini belirten Gençcan, sorunun çözümü için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumluluğunda Çocuk Teslim Merkezleri kurulması gerektiğini ve boşanan anne veya babaların çocuklarını görmesi için ücret alınmaması gerektiğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT