1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüda-Par'dan operasyon değerlendirmesi
Hüda-Par'dan operasyon değerlendirmesi

Hüda-Par'dan operasyon değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Hür Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, dün gece saatlerinde polis tarafından Bağlar ilçesinde yapılan ev baskınlarına tepki gösterdi.

A+A-

Dün gece saatlerinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri Bağlar ilçesinde Kobani protestolarına karıştıkları iddia edilen kişilerin evlerine baskın düzenledi.

Çok sayıda kişinin gözaltına alınmasının ardından Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, olaya tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Tanrıkulu, Kobani protestolarında yaşanan ölümlerin failleri olarak Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Zübeyde Zümrüt'ü işaret etti.

Diyarbakır polisine tepki gösteren Tanrıkulu, "Bilindiği üzere 6-7 Ekim 2014 tarihinde PKK/HDP yetkililerinin kışkırtıcı beyanlarıyla kitlelerini sokağa çağırarak Kobani olayları bahanesiyle Hür Dava Partisi üye ve gönüllülerinin ve İslami STK'ların teşkilat ve dernek binaları, Kur'an kursları, iş yerleri ve arabalar kundaklanmış, taranmış ve yakılmış ve alçakça vahşi ve barbarca cinayetler işlenmiştir.

Bu saldırılar sonucu Diyarbakır'da aralarında üye ve gönüllülerimizin de bulunduğu 14 kişi yaşamını yitirmiş ve yüzlerce kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bu olayın asıl failleri HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak olmak üzere tüm HDP'li yetkililerdir. Buna rağmen Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'nün tüm bu olayların asıl mağduru bizim üye ve gönüllülerimiz olmasına rağmen güvenlik güçleri tarafından dün gece yarısı operasyonlarıyla üye ve gönüllülerimizin evleri basılmış ve gözaltına alınmışlardır.

Yapılan bu gözaltı operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Olayların asıl mağduru olan ve halen gözaltında tutulan üye ve gönüllülerimizin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.


(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT