1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HÜDA-PAR'dan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama
HÜDA-PAR'dan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama

HÜDA-PAR'dan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama

DİYARBAKIR - Hür Dava Partisi (HÜDA Par) Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) meydana gelen olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, “Kürt olmayan özellikle Türk solunun bu gençler arasındaki bu kavgayı büyüterek bu kavgadan bir PKK Hizbu

A+A-

HÜDA Par Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın mensupları ile bir araya gelen HÜDA Par Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, DÜ'deki öğrenci olaylarını değerlendirdi. Provokatörlerin, kim olursa olsun kendi ağabeyleri de olsa kendi liderleri de olsa kendi yöneticileri de olsa, Kürt gençlerini birbirine çatıştıracak, çatıştırıp bu şekilde istenmeyen hadiselere sebep verecek olan her türlü talimatı yönlendirmeyi reddetmelerini ve provokasyona gelmemelerini istediklerini belirten Yılmaz, üniversite gençliğinin bedenleri ile ellerindeki alet ve edevatla değil, fikirleri ile çatışması gerektiğini söyledi.

Kürt olmayan özellikle Türk solunun bu gençler arasındaki bu kavgayı büyüterek bu kavgadan bir PKK Hizbullah çatışması çıkartmak niyetinde olduklarını savunan Yılmaz, “BDP'li milletvekili ve yöneticilerinin de tahrik, basına yansıyan kısmını ben söylüyorum, gençleri tahrik etmesi eylemleri tırmandırmaları gerektiği, yanlarında arkalarında olduklarını desteklediklerini bu olayların sadece Dicle Üniversitesi ile kalmayacağını, diğer üniversitelere taşınacağını artı şehre taşınacağı şeklinde yol göstericilik yaparak telkinlerde bulunması neticesinde olaylar şehre de taşınmıştır. Barış sürecine, çözüm sürecine karşı olmuş olsaydık, camia olarak söylüyorum ilk günden kurumsal olarak açıklamamızı yaptık. Bu süreci desteklediğimizi ilan ettik. Gerilime rağmen, BDP çevresinin bu çarpıtmasına rağmen yine barış sürecine olan desteğimizi çözüm sürecine olan desteğimizi devam ettiriyoruz. Bundan böyle bu ülkede hiç kimsenin ölmesine tahammülümüz yoktur ve istemeyiz, hele hele devlet tarafı ile anlaşılırken, Türklerle böyle barış yapılırken Kürtlerin kendi iç barışını bozacak Kürt gençlerini birbirine kırdırtacak açıklamalar yapanlar kesinlikle tarih bundan hesap soracaktır” diye konuştu.

“OLAY BÜYÜTÜLMEMESİ GEREKİYOR, ÖĞRENCİ KAVGASIDIR VE BURADA DURMASI GEREKİYOR”

BDP'nin bu olayı BDP ve HÜDA Par çekişmesine ve gerilimine çekmeye çalıştığını ileri süren Yılmaz, “Türk solu ise, olayı bir PKK ve Hizbullah çatışması olarak yansıtmak ve oraya çekmek istiyorlar. Bu oyuna dikkat edilmelidir. Özellikle BDP yetkilileri sırtlarındaki bu kamburlardan ve bu kamburların yapmış olduğu kışkırtıcı ve tekrar Kürtlerin iç barışını bozacak sözlerinden ve davranışlarından ibret almalı ve buna göre bir tedbir almalıdır. Bu noktada olay büyütülmemesi gerekiyor. Öğrenci kavgasıdır ve burada durması gerekiyor. Geçmişin dili geçmişin üslubu ile hareket edilmemeli barışın dili kullanılmalıdır. Yarın Nevruz Parkı'nda kutlu doğum programı yapılacak, ona yönelik bir engellemeden söz ediliyor, seçimler geliyor orada sorun çıkacak hep bu gerilimi mi yaşayacağız. O nedenle Kürtlerin kendi iç barışına ihtiyacı var ve bir an önce bu iç barış sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. Hizbullah'ın da bu bölgenin bir gerçeği ve örgütlü bir gücü olduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla PKK ve Hizbullah'ın bir an önce bir araya gelmesi kalıcı bir, geçmişte şu an fiili bir ateşkes var bu fiili ateşkesi kalıcı bir ateşkese dönüştürmesi lazım ve bir çatışmasızlık anlaşması imzalamaları lazım o zaman Kürt halkı barışı bulabilir. Kürt halkı barışını bulmadan Türk halkı ile yapılacak bir barış kalıcı olmaz. Şu ana kadar ne PKK'nın ne Hizbullah'ın olaya müdahil olmaması ve müdahale açıklamasının gelmemiş olmasını da ben olumlu buluyorum. Öcalan'ın İslami değerlere vurgu yapması, İslam'ı referans göstermesi, İslam bayrağı altında bir arada yaşamayı referans göstermesi, BDP ve PKK içerisindeki Türk solunu ve özellikle Türk soluna ait alevi kemsi rahatsız etmiş görülmekte. Bu nedenle basit bir öğrenci olayından Hizbullah ve PKK çatışması çıkarmak hesabı yapılmakta ve tahrik edilmekte ve teşvik edilmektedir.”

HABERE YORUM KAT