1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüda-Par'a red kararı
Hüda-Par'a red kararı

Hüda-Par'a red kararı

DİYARBAKIR- 30 Mart yerel seçimlerinde Hür Dava Partisi (Hüda-Par) listelerinden seçime girecek olan Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut ile Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ve 32 belediye meclis üyesinin aday başvurusunun İlçe Seçim

A+A-
Hüda-Par Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut, Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ile 32 belediye meclis üyesinin geçmişte aldıkları hükümden dolayı İlçe Seçim Kurulu tarafından aday başvuruları reddedildi. Başvurularının reddedilmesi üzerine seçim kurulunun bulunduğu Diyarbakır Adliyesi önünde biraraya gelen Hüda-Par'lılar karara tepki gösterdi.
 
Reddedilme kararını bir üst kuruma itiraz ettiklerini anlatan Hüda-Par Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut, kararın siyasi olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sorunu çözmesi gerektiğini anlatan Turgut, “Bir hukuk cinayeti ve siyasi komployla karşı karşıyız. Şuan bulunduğumuz adliyenin önünde bekliyoruz, adil bir karar verilmedi. Zulüm dolu bir karar verildi. Bu bağlamda Bağlar İlçe Başkan adayı ben ve Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ile 32 belediye meclis üyesinin encümenlik başvuru adaylığı reddedildi. Reddedilme gerekçesi ise, hükümlü olmamızdan kaynaklı. Derinler bir yerde birleşti Hüda-Par'ın ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar. Partimizin seçimlere girmesine engel oluyorlar.
 
Bundan bir süre önce bu duyumları almıştık. Bir hafta öncesinde kimi konseyler toplanıp, partimizi seçimlere girmemesi için ellerinden gelenleri yapacaklarını deklere etmişlerdi. Görünen tablo budur. Bu kararla ilgili hukuki yollara başvurumuzu yaptık. İtirazlarımızı ilgili kurumlara illettik. Reddedilmemizin kararı hakimlerin kendi inisiyatifle aldıkları kararlar değildir. Derin ellerin aldığı bir karardır. Buradan Başbakana sesleniyoruz, bir hukuk garabetini yaşıyoruz. Zaten mahcup olunacak, dolayısıyla bu kararın altında paralel yapılar mı var, dikey mi, yatay yapılar mı var? biz bunu bilemeyiz. Onu siz biliyorsunuz ve bunu ortaya çıkarmak da size düşüyor” dedi.
 
Yapılan konuşmanın ardında grup, sessizce dağıldı.
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT