27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

Hüda-Par'a red kararı

Hüda-Par'a red kararı

24 Şubat 2014 Pazartesi 14:57

DİYARBAKIR- 30 Mart yerel seçimlerinde Hür Dava Partisi (Hüda-Par) listelerinden seçime girecek olan Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut ile Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ve 32 belediye meclis üyesinin aday başvurusunun İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesi, adliye sarayı önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Hüda-Par Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut, Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ile 32 belediye meclis üyesinin geçmişte aldıkları hükümden dolayı İlçe Seçim Kurulu tarafından aday başvuruları reddedildi. Başvurularının reddedilmesi üzerine seçim kurulunun bulunduğu Diyarbakır Adliyesi önünde biraraya gelen Hüda-Par'lılar karara tepki gösterdi.
 
Reddedilme kararını bir üst kuruma itiraz ettiklerini anlatan Hüda-Par Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Turgut, kararın siyasi olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sorunu çözmesi gerektiğini anlatan Turgut, “Bir hukuk cinayeti ve siyasi komployla karşı karşıyız. Şuan bulunduğumuz adliyenin önünde bekliyoruz, adil bir karar verilmedi. Zulüm dolu bir karar verildi. Bu bağlamda Bağlar İlçe Başkan adayı ben ve Sur Belediye Başkan adayı Mahmut Uçar ile 32 belediye meclis üyesinin encümenlik başvuru adaylığı reddedildi. Reddedilme gerekçesi ise, hükümlü olmamızdan kaynaklı. Derinler bir yerde birleşti Hüda-Par'ın ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar. Partimizin seçimlere girmesine engel oluyorlar.
 
Bundan bir süre önce bu duyumları almıştık. Bir hafta öncesinde kimi konseyler toplanıp, partimizi seçimlere girmemesi için ellerinden gelenleri yapacaklarını deklere etmişlerdi. Görünen tablo budur. Bu kararla ilgili hukuki yollara başvurumuzu yaptık. İtirazlarımızı ilgili kurumlara illettik. Reddedilmemizin kararı hakimlerin kendi inisiyatifle aldıkları kararlar değildir. Derin ellerin aldığı bir karardır. Buradan Başbakana sesleniyoruz, bir hukuk garabetini yaşıyoruz. Zaten mahcup olunacak, dolayısıyla bu kararın altında paralel yapılar mı var, dikey mi, yatay yapılar mı var? biz bunu bilemeyiz. Onu siz biliyorsunuz ve bunu ortaya çıkarmak da size düşüyor” dedi.
 
Yapılan konuşmanın ardında grup, sessizce dağıldı.
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)
 
Okunma Sayısı : 7973
Etiketler: , ,
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com