1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hüda-Par ile BDP Genel Başkanları ne zaman görüşecek?
Hüda-Par ile BDP Genel Başkanları ne zaman görüşecek?

Hüda-Par ile BDP Genel Başkanları ne zaman görüşecek?

Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun, AKP Genel Başkanı ve Başbakan ile görüşmesi, Türkiye ve Kürdistan medyasında yankı buldu. Merak edilen konu; nelerin konuşulduğu ve BDP ile de benzer bir görüşmenin olup olmayacağı.

A+A-

Yeni kurulmuş bir parti olmasına rağmen, Kuzey Kürdistan'ın tamamı ve Türkiye'nin birçok ilinde örgütlenen Hür Dava Partisi'nin, Genel Başkanlık düzeyinde ilk defa AKP ile görüşmesi hem önemli hem de nelerin konuşulduğu açısından merak uyandıran bir konu.

Burada, Hüda-Par'dan ziyade, Erdoğan'ın bu görüşmeye yüklediği mana önemlidir. Çünkü; Hüda-Par, Kürdistan halkının temsiliyetine ve bu açıdan muhatap alınmaya talip. Bu durum, tek başına ve PKK'nin askeri, ideolojik, askeri vesayeti altındaki BDP çevresinde rahatsızlık yaratmış olabilir. Nitekim buna ilişkin emareleri PKK medyası ve onların doğrudan veya dolaylı müttefiklerinin medyasında görmek mümkün.

Haber Diyarbakır olarak bu konuyu sizin için araştırdık. İddia edilenlerin aksine, AKP ve Erdoğan açısından Hüda-Par gizlenemeyecek, gözardı edilemeyecek bir örgütlülüğe sahip olduğundan görüşme gereği duyulmuş olunduğu anlaşılmaktadır. Keza, Kuzey Kürdistan'da Hüda-Par ilk etapta AKP'nin elindeki zemini, sonrasında da BDP'nin elindeki zemini kendine hedef seçmiş gözükmektedir. Bu nedenlerle birinci elden bilgi almak, muhatabını tanımak, ilerisi için bazı diyaloglara kapı aralamak bakımından görüşme ihtiyacı Erdoğan için bir zorunluluk olarak gözükmektedir.

Hüda-Par'ın aday bulabileceği her yerde seçime gireceği anlaşıldığından, yazarımız Sıdkı Zilan'ın "Bu seçimde Hüda-Par BDP'ye çalışıyor" başlıklı yazısında da belirttiği gibi, Bingöl, Van, Mardin gibi yerlerde bunun AKP aleyhine, BDP'nin de lehine sonuç vereceğinin beklendiği bir süreçte Erdoğan'ın heyecanlanmaması mümkün değildir. Zira öğrendiğimize göre; Erdoğan, Hüda-Par Genel Başkanı'na, parti kurma ihtiyacının nereden icap ettiğini de sorma ihtiyacı duymuştur. Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da örgütlenme özgürlüğü ve ihtiyacından ayrı olarak, niye başkaca partilerin kuruluşunun dert edinilmediğini dile getirerek tarihi bir cevap vermiştir.

Kürdistan sorununa ve bu konuda Hüda-Par'ın görüşüne ilişkin olarak zaten medyada yeterince malumat bulunmakta ve Yapıcıoğlu tarafından basın açıklamasıyla bu konuya ilişkin yeterince bilgi verildiğinden bu mevzuya girmiyoruz.

Merak edilen konu, BDP'ye karşı AKP ile Hüda-Par'ın ittifakı meselesidir ki, bu görüşme vesilesiyle tekrar zihinleri kurcalamış gibi. Lakin iddiaların aksine Hüda-Par BDP ile ittifaka açık, lakin AKP ile ittifak etmesi zordur. BDP çevresinin bunu görmemesi siyasi körlük olarak nitelendirilebilir.

Sonuç olarak, Hüda-Par; Kuzey Kürdistan ve Türkiye'nin siyasi hayatının bir parçası ve önemli bir aktördür artık. BDP'nin de Genel Başkanlık düzeyinde Hüda-Par ile görüşmesi Kürdistan halkının maslahatına olacaktır. Bu teklifin BDP'den gelmesi anlamlı olur ve hayra hizmet eder. Aksine Hüda-Par zaten mütevazi tutumuyla bu teklifi her zaman yapar ki, şimdiye kadar yapılan teklifleri de BDP geri çevirmiştir. Özellikle önceki Hüda-Par Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz döneminde buna ilişkin somut öneriler de gündeme geldi, lakin BDP çevresinden bazıları bu görüşmeleri engelledi.

Oysa, birçok açıdan böyle bir görüşme için aciliyet olduğu aşikardır. PKK cenahından Hüda-Par Camiasına yönelik ve kardeşlik hukukuyla bağdaşmayan fiili saldırılar, seçim döneminde olası provokasyonları önleme açısından da böylesi bir görüşme hayati önemi haizdir. Bakalım BDP bu dirayeti gösterebilecek mi? 

HABERE YORUM KAT