1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HÜDA PAR Ergani teşkilatı açıldı
HÜDA PAR Ergani teşkilatı açıldı

HÜDA PAR Ergani teşkilatı açıldı

DİYARBAKIR- Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Diyarbakır'ın Ergani ilçe teşkilatı düzenlenen bir törenle açıldı.

A+A-

HÜDA PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz ve parti yetkililerinin katıldığı açılış Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. HÜDA PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, açılış töreninde partililere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan sıkıntı ve huzursuzlukların kaynağının 'Ulus Devlet' projesi olduğunu söyledi. Yılmaz, “Bozulma nereden başlamışsa meseleyi oradan ele almak lazım. Bozulma 1924 Anayasası ile başladı. 'Devletin Dini İslam'dır' ibaresi 1924 Anayasası'ndan çıkartıldı. Kürt, Türk, Laz, Çerkez gibi bu ülkenin tüm asli unsurları mecliste temsil edilirken, bütün kavimler bu süreçte inkar edilmeye başladı. Sadece Türklük üzerine bir sitem kuruldu. Türkiye'de yaşayan herkes Türk kabul edildi. Hem bu toprakların insanlarının dinine savaş açıldı.

Hem de bu coğrafyanın insanları kendi diliyle konuşamaz oldu. Böylece yıllar yılı süren bir zulüm dönemi yaşadık. 'Milli Şef' dönemini yaşayanlar bunu çok iyi bilirler. Kuran'ı Kerim'lerin ahırlarda saklandığını unutmadık. Bu ulus devleti projesi, bu halka bunları yaşattı. Bugün bu ulus devlet projesi çökmek üzeredir. Çünkü artık sorunlara yeni sorunlar eklemekten başka bir işe yaramıyor. Devlet de bunun farkında. Bu nedenle biz parti programımızda öncelikle inanç özgürlüğünü istiyoruz. Halkımızın inancı olan İslam'ı değerlerin toplamda yaşanılır olması için mücadele veriyoruz.

Öte yandan değişik etnik kimliklerin bir arada, kardeşçe yaşayabilmeleri için projeler ürettik. Yıllarca süregelen inkar ve asimilasyonun bitmesi için, devletin öncelikle İslam ile barışması gerekmektedir. Nüfusunun yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede devletin İslam ile barışmaması büyük bir zulümdür” dedi.Konuşmaların ardından HÜDA PAR Ergani temsilciliğinin açılışı yapıldı.

HABERE YORUM KAT