1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HÜDA PAR, Diyarbakır il teşkilatı dualarla açıldı
HÜDA PAR, Diyarbakır il teşkilatı dualarla açıldı

HÜDA PAR, Diyarbakır il teşkilatı dualarla açıldı

Renk Körlüğümüsünüz Test Edin KendiniziRenk Körlüğümüsünüz Test Edin KendiniziSağlıkKurtlar Vadisi Pusu 194.Bölüm Fragmanı Çıktı K.V.K Son bölümKurtlar Vadisi Pusu 194.Bölüm Fragmanı Çıktı K.V.K Son bölümTelevizyonBayanların Erkekler'de Nefret Ettiiği Dav

A+A-

Teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Diyarbakır İl Başkanlığını hizmete açtı. Açılış öncesi Diyarbakır'a üç koldan giriş yapan yüzlerce araçlık konvoy, HÜDA PAR yönetimi tarafından karşılandı. Konvoy şeklinde şehirde tur atıldıktan sonra Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan parti binasının önüne gelindi.

Katılımın yoğun olduğu ve bayanların ön saflarda yer aldıkları açılış töreninde, sık sık tekbir ve salavatlar getirildi.Açılışa STK'lar ve bazı parti temsilcilerinin katıldıkları gözlendi.

HÜDA PAR Genel Başkanı M. Hüseyin Yılmaz ve HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut ve HÜDA PAR yönetiminden birçok ismin hazır bulunduğu açılış programı, İran'dan gelen dünya ikincisi Kari Hamit Şakir Necati'nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılışta, HÜDA PAR Genel Başkanı M. Hüseyin Yılmaz, Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel ve HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut konuşma yaptı.Hür Dava Partisi Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz yaptığı konuşmada, yüzyıla yakındır bu ülkede bu coğrafyada büyük zulümler yaşandığını dile getirerek, bu zulmün sebebinin devletin halka dayattığı ulus devlet projesi olduğunu belirtti.

"İslam'ı yok sayan zihniyet, halkın dinine ve diline düşmanlığı seçti"

Yüzyıllarca bir arada yaşamış farklı etnik yapıları ve onları bir arada tutan maya hükmünde olan İslam'ı yok sayan zihniyetin, halkın dinine ve diline düşmanlığı seçtiğini vurgulayan Yılmaz, "Bu projeye karşı çıkan alimlerimizi, şeyhlerimizi, halkımızı katletti. İstiklal Mahkemeleri eliyle bir çok alimi idam ettirdi. Birçoğunu sürgüne gönderdi. Müslüman halkları birbirine düşman etti. Yıllarca Kardeşi, kardeşe öldürttüler. Bu inkarcı rejimim katliamları ve zulümleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Sistemin bu zulüm ve katliamları farklı şekilde halen devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi bu günde Devlet eliyle katliamlar işlenmekte ve yetkililerce üzeri örtülmektedir. İşte size Roboski katliamı" şeklinde konuştu.

"İnsanlar inançlarına göre yaşamak istediği için cezaevlerine atılıyor"

Bu gün dahi, Müslümanların inançlarının gereğini yerine getiremediğine dikkat çeken Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Örneğin; başörtüsü, tesettür yasağı halen devam ediyor. Çözüm için, Kılık kıyafet yönetmeliğinde basit bir değişiklik dahi yapılmıyor. İnancına göre yaşamak istediği için insanlarımız halen cezaevlerine atılıyor.

Bu gün Ulus devlet Projesi çökerken inkar ve asimilasyon politikaları şekil değiştirdi. Pratikte inkar bitmiş görünse de, resmiyette devam ediyor.  Farklı etnisitelerin varlığı için yasal ve anayasal hiçbir güvence yok. Asimilasyon politikaları ise entegrasyon adı altında devam ediyor."

"Misyonumuz: kardeşlik, eşitlik, adalet ve hürriyettir"

Yılmaz, Hür Dava partisi olarak misyonlarının kardeşlik, eşitlik, adalet, hürriyet ve halkın İslami ve insani tüm haklarının iadesini ve tüm zulüm ve haksızların sona ermesini sağlamak olduğunu söyledi.

HÜDA PAR'ın sistemin yıllardır uygulaya geldiği yanlış politikalarına karşı duracak ve sistemin alternatifi olacağını belirten Yılmaz, "Halkı sistemle barıştırma ve ona entegre etme politikalarına son verecek. Sistemi, halk ile halkın inancı ile halkın kimliği ile barıştıracaktır. Devleti ve devlet kurumlarını halkın hizmetine ve emrine verecektir. "Halk devlet için vardır" anlayışını yıkacak, yerine" Devlet halk için vardır" anlayışını getirecektir.

Parti olarak şunu diyoruz: "Bu ülkede toplumsal barışın ve kardeşliğin yeniden tesis edilebilmesi için, ülkedeki tüm sorunların kaynağı olan Ulus devlet projesi sonlandırılmalı ve tarihin çöplüğüne atılmalıdır." Bunu gerçekleştirebilmemiz için sesimize ses verin. Gücümüze güç katın.

"Farklı etnik yapıları bir arada tutacak olan maya İslam'dır"

Düşüncemizde; Toplumsal barış için, kardeşlik için inanç bağı çok önemlidir. Halkının yüzde 98-99'u Müslüman olan bu ülkede Türk'ün de, Kürd'ün de, Arab'ın da v.s tüm halkların dini İslam'dır. Ülkedeki farklı etnik yapıları bir arada tutacak olan maya İslam'dır. Ülkedeki tüm halklar İslam ortak paydasında buluşmalıdır.  Bunun için de Devlet İslam ile İslami değerlerle ve Müslümanlarla barışmalıdır.

Halkının yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede, halkın inancını yaşaması engelleniyorsa, faşizan ve ırkçı söylemler ve uygulamalar devam ediyorsa, kardeşlikten söz edilemez.

"Bir Türk hangi haklara sahip ise bir Kürt, bir Arap da aynı haklara sahip olmalıdır"

Kardeşlik için, ülkede yaşayan tüm halkların varlıkları kabul edilmeli ve hakları verilmelidir. Bu ülkede bir Türk, Türk kimliğiyle hangi haklara sahip ise bir Kürt, bir Arap' ta sahip olmalıdır.

Bizim kardeşlik anlayışımız, inancımızdan gelmektedir. Kardeşlikte "etle tırnak" söylemini doğru bulmuyoruz. Birinin diğerine tabi olduğu, entegre olduğu böylesi bir anlayışı doğru bulmuyoruz.

Bizim kardeşlik anlayışımız, "bir vücudun azaları gibi olmak" tır. Azalardan biri eksik olursa o vücut sakat olur. Düşüncemizde Türk bir göz ise, Kürd diğer gözdür. Türk bir el ise Arap, Kürmanç, Zaza, Laz, Çerkez diğer eldir.

Bizim anlayışımızda tüm kavimler, etnisiteler "bir tarağın dişleri gibi eşit ve müsavidirler."  Hiç birinin diğerine üstünlüğü yoktur.Halkımızın İslami ve İnsani tüm haklarına kavuşmasını sağlamak için birliğe ve beraberliğe çağırıyoruz. Düşüncesi, meşrebi, gurubu, kavmi ne olursa olsun herkesi partimiz etrafında kenetlenmeye ve ortak mücadeleye davet ediyoruz" dedi.

 "HÜDA PAR hayır için vardır"

HÜDA PAR'ın hayırlı işler yapmak amacıyla kurulduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel ise, “Bugün çok önemli  bir gün bugün Amed'in fetih yıldönümüdür. Yaklaşık 1400 yıl önce sahabeler Amed'i zulümden kurtarmak için yine buralara gelmişti” dedi.

 "Bu dava 'Said'lerin davasıdır"

Bu dava Üstadın davası, bu dava gençlerin davasıdır, diyen Temel, “Şeyh Said yıllar önce bu topraklarda İslam tohumunu ekmek için canını feda etti. İnşallah o kanların suladığı ağaçlar bugün meyvesini verecektir” şeklinde konuştu.

"Bu kapı mustazafların kapısıdır"

HÜDA PAR'ın mazlum ve mustazafların kapısı olduğunu ifade eden Temel, “Bu kapıya sahip çıkın. Sizin hasretinizin ve sıkıntılarınızın giderileceği kapıdır. Sizler de biliyorsunuz ki geçmişte çok ölüm ve gözyaşı haberi aldık. Artık bu tür haberlerin gelmesini istemiyoruz, akan gözyaşları dinsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Herkesin inancını yaşamasını istiyoruz"

Temel, “Biz dinin muhafazasını istiyoruz. Herkes inancını korkmadan çekinmeden yaşayabilmeli, herkesin can güvenliği sağlanmalı. Biz aklın muhafazasını istiyoruz, yani etraf alkol ve uyuşturucu bataklığına dönüşmüş durumda. HÜDA PAR olarak bunları bitirmek ve toplumun huzurunu sağlamak gayesindeyiz” dedi.

'Sizlere yalan söylemeyeceğiz'

Açılışta Kürtçe ve Türkçe konuşma yapan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut ise,  nice siyasetçilerin halkın önüne çıkıp çeşitli vaatlerde bulunduğunu ifade ederek, "Biz çift anahtar veya başka sözler vermiyoruz. Biz halkımıza şu üç sözü veriyoruz:

- Sizlerin emanetine ihanet etmeyeceğiz

- Sizlere yalan söylemeyeceğiz

- sizlere yerine getiremeyeceğimiz sözü vermeyeceğiz. Parti olarak siz halkımızın hizmetin de olacağız sizin menfaatinizi sizin maslahatınızı düşüneceğiz" dedi.

 "Tarihimiz örnek şahsiyetlerle dolu"

Parti programlarında sosyo- ekonomik kültürel, iktisat vb. projelerinin mevcut olduğunu dile getiren Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim tarihimiz nice örnek şahsiyetlerle doludur. Ömer b Abdulaziz dönemi gibi tellallar davullarla halka zekat ve sadaka malını vermek üzere memleket memleket gezmiş ancak tek bir fakir dahi görülmemiştir. O kervanlar dolusu mallar kalbi İslam'a yakın olan Hıristiyan ve Yahudilere verilmiştir. Bizler de Hüda Par olarak bu misyonu sahipleneceğiz."

 "Yeni anayasada Kur'an referans alınmalı"

Yeni Anayasada İslam ve Kuran'ın referans alınması gerektiğini belirten Turgut, "Ve yine aynı şekilde burada bu meydanda Türk, Kürmanc, Zaza, Arap tüm kardeşlerime sesleniyorum! Kardeşliğin binlerce yıl daha devam etmesi için ortak payda olan İslam bayrağı etrafında toplanmamız gerekir. Hazırlanan Anayasada halkın inancı olan İslam ve Kuran'ın referans alınması gerekir. Ve yılların tecrübesi gösterdi ki bu ancak HÜDA PAR ile gerçekleşebilir. O zaman şimdi ahde vefa zamanıdır. Hür Dava Partisini desteklemek üzere herkesi HÜDA PAR'a davet ediyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.Molla Kerbela Şanlı'nın yaptığı duanın ardından parti binası hizmete açıldı.

HABERE YORUM KAT