1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Hububat Ticaret Merkezi Camii sular altında kaldı
Hububat Ticaret Merkezi Camii sular altında kaldı

Hububat Ticaret Merkezi Camii sular altında kaldı

MARDİN- Mardin'in Kızıltepe ile Şanlıurfa'nın Viranşehir karayolunda bulunan 3 bin kişilik Hububat Ticaret Merkezi Camii, yağan yağmurdan dolayı karayollarına ait menfezin taşıması sonucu sular altında kaldı.

A+A-
Ortadoğu ve Avrupa'nın en büyük 600 iş yerinden müteşekkil Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi'nde bulunan cami aynı zamanda Mardin'in en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.
 
Zahireci esnafı, özel iş makineleriyle müdahale ederek cami ve 122 acil istasyonun bulunduğu bölgedeki suyu tahliye etti, ancak camide maddi hasar oluştuğu bildirildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter, her kış mevsiminde aynı manzaranın ortaya çıktığını, dağdan akıp gelen yağmur suyunun söz konusu cami önünde toplandığını söyledi. Öter, “Konuyla ilgili Devlet Su İşleri'ne müracaatta bulunduk. Devlet Su işleri Hububat Merkezi önünden geçen yaklaşık 500-600 metre kısımda ıslah çalışmaları yaptı.
 
Fakat dere suyunu taşıyan karayolları menfezi suyun giriş ve çıkış bölümü geniş olmasına rağmen orta kısımda bulunan ve uzmanların ifadesine göre 1950 yıllarında stabilize yol menfezin 6-7 metrelik orta kısmında geçmiş dönemde bu yolu yapan mütaahit firma büz oluşturan ve suyun akışını önleyen 50 santimetre çapında iki boruyu çıkarması gerekirken yerinde bırakılmış. Bu durum unutkanlık veya ihmal değil açıkça su istimaldir. Kontrol görevlisi de muhtemelen usulsüzlük sonucu göz yummuştur. Yolsuzluk yapanlara hakkımızı helal etmiyor ve dergahı ilahide bunlardan şikayetçi olacağız. Şu an cami ve 112 acil istasyonunun sulara gömülmesini özel iş makinaları sayesinde önledik.
 
Eğer zamanında müdahale edilmeseydi hububat ticaret merkezinde bulunan 600 iş yerimizin hepsi sular altında kalacaktı. Sular çekildikten sonra bakacağız eğer önemli bir hasarımız söz konusuysa hasar tespit raporuyla karayolları hakkında yasal yollara başvuracağız” dedi.
 
(MSK-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT