1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hizbullahçılar Diyarbakır D Tipi'de toplanacak
Hizbullahçılar Diyarbakır D Tipi'de toplanacak

Hizbullahçılar Diyarbakır D Tipi'de toplanacak

Bir süre önce gazetemizde “Neyin hazırlığı yapılıyor” manşetiyle duyurduğumuz Diyarbakır cezaevlerindeki nakil operasyonunun nedeni belli oldu.

A+A-

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ndeki PKK'lı tutsaklar tarafından yapılan yazılı açıklamada, sürgün edilen PKK’lıların yerine Hizbullah üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan ya da hükümlü olanların yerleştirileceği öne sürüldü.


Gazetede bir süre önce yayımlanan “Neyin hazırlığı yapılıyor” başlıklı haberde, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden olağandışı nakilleri ve sürgünleri gündeme getirmiş, bu hazırlığın nedenini sormuştuk. Bunun nedeni cezaevlerindeki PKK’lı tutuklular tarafından yapılan açıklamayla anlaşıldı.


Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan PKK'lı tutsaklar, aileleri aracılığıyla konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, son dönemde cezaevinde bulunan PKK'lı tutsakların sürgün edildiği ve bunların yerine Hizbullah'tan tutuklananların cezaevine yerleştirileceği belirtildi.

 

7 Haziran seçimlerinde iktidarını kaybeden AKP'nin değişik ittifaklar yaratarak 1 Kasım seçimlerini kazanmayı hedeflediğinin belirtildiği açıklamada, "Kürdistan'da HDP'nin yükselişini sürdürmek için devletin tüm kurum ve kuruluşlarını da devreye koyarak yeni bir siyasi soykırım operasyonu başlatmış, tutuklama ve işkenceler 90'lı yılları aratır olmuştur. Kürdistan özellinde Hizbullah'la ittifak geliştirip sonuç almayı hedeflerken; Hizbullah'a verdiği söz ise, tüm tutuklu ve hükümlülerini Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne getirerek Kürdistan'da onlara alan açmak olacaktır" denildi.


Gözaltı operasyonlarıyla başlayan tutuklamaların devamında Kürdistan'da cezaevlerinden yüzlerce tutsağın, binlerce kilometre öteye sürgün edildiği belirtilen açıklamada, "Yine kapasite gerekçe gösterilerek Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden 52 tutsak sürgün edilmiş olduğu halde; AKP-Hizbullah ittifakı sonucu yüzlerce Hizbullah hükümlüsünün Diyarbakır'a getirilecek olması yani sürgünlere gerekçe yapılacaktır" diye kaydedildi.


Duyarlılık çağrısı


AKP'nin iktidara geldiği günden beri tüm muhalif, devrimci, yurtsever ve emekçilere dönük yaklaşımının bilindiği vurgulanan açıklamada, "Ölüm döşeğinde olan hasta tutsaklar dahi ölüme terk edilirken, Hizbullah'a yapılacak bu kıyak tüm kamuoyunca bilinmelidir. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde buluna PKK'lı tutsaklar olarak bu duruma demokrat, sosyalist, yurtsever ve duyarlı özgür basının dikkatini çekiyor ve duyarlılıklarını bekliyoruz" denildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler