1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hilar Mağaralarının tahrip edildiği iddiası
Hilar Mağaralarının tahrip edildiği iddiası

Hilar Mağaralarının tahrip edildiği iddiası

DİYARBAKIR- Ergani ilçesinde Milattan Önce ve sonrasında kaya mezarları olarak kullanılan Hilar Mağaralarının sahipsız bırakıldığı için tahrip olduğu ileri sürüldü.

A+A-
İddialara ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Ergani Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Hilar Mağaralarının bugünkü haliyle Roma döneminde, Milattan Önce 1. yüzyıldan Milattan Sonra 1. yüzyıla kadar yaklaşık 200 yıl boyunca kaya mezarı olarak kullanıldığını, bu kapsamda Hilar Mağaralarının turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını anımsattı.
 
Yılmaz, 2006 yılında hem Çayönü hem de Hilar Mağaralarının yeniden turizme açılması için Diyarbakır Müze Müdürlüğü'nce çalışma başlatıldığını, bu kapsamda ayrılan ödenekle 2006 ve 2010 yılları arasında kazı çalışması yapıldığını söyledi.
 
Kazı çalışmalarını yürüten işçilerin o dönem müze tarafından görevlendirildiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"İşçilere maaş ödenmediği için işten ayrıldıkları ve Hilar Mağaralarının bakımsız kaldığı iddiaları gerçek dışı. Orada çalışan işçilerle bir grup köylü bize başvurarak orada güvenlik sorunu bulunduğunu belirttiler. İlçe Jandarma Komutanlığı'na, Hilar Mağaralarının korunması için talimat verdik. Hilar Mağaraları geçici köy korucuları tarafından korunuyor. Bir tahribat varsa gerekli inceleme yapılacaktır." 
 
 
Muhabir: Ekrem SENVAR, Sema Kaplan 
Kaynak: Veysi Tosun 
Yayınlayan: Nurten Aslan

HABERE YORUM KAT