1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Hiçbir milletvekili gelip halkın derdini sormadı”
“Hiçbir milletvekili gelip halkın derdini sormadı”

“Hiçbir milletvekili gelip halkın derdini sormadı”

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnaf, hiçbir milletvekilinin Sur esnafının derdiyle ilgilenmemesine tepki gösterdi.

A+A-

Diyarbakır’da 3 aydır sokağa çıkma yasağının ve çatışmaların devam ettiği Sur ilçesinde esnaf, büyük mağduriyetler yaşıyor.

Yasağın halen devam ettiği Dabanoğlu Mahallesi’nde yaşayan İ.C isimli esnaf, çatışmalar nedeniyle ilçedeki başka bir mahalleye taşınmak zorunda kaldı.

Şu an ikamet ettiği evde 8 kişiye bakmak zorunda olduğunu dile getiren İ.C, çatışma ortamının bitmesini istediklerini söyledi.

“15 gün evvel önlem alsaydılar öyle bir durum olmazdı”

Mahallelere çukur kazmaya çalışan PKK’lilere defalarca engel olmaya çalıştıklarını söyleyen İ.C, “Biz hendeklere karşıydık. Yalnız adamları tanımıyorsun. Hepsi maskeli, hepsinin elinde kaleşnikof vardı. Hendek için mahalleli olarak karakola başvurduk ama kimse gelmedi. Polisler 15 gün evvel bunun önlemini alsaydılar şu anda öyle bir durum olmazdı. Herkes evinde rahat rahat otururdu. Ama maalesef iki taraf da buna göz yumdular. Olan halka oldu, halk perişan haldedir.” dedi.

Parlamentodaki milletvekillerinin Sur halkının derdiyle ilgilenmemesine tepki gösteren İ. C, devlet tarafından aylık olarak aldıkları bin TL ile geçinemediklerini sözlerine ekledi.

“Hiçbir milletvekili gelip halkın derdini sormadı”

8 kişilik bir ailenin bin TL ile geçinmesinin çok zor bir durum olduğunu ifade eden İ.C, şunları söyledi: “3 aya yakın süre geçti. Şu anda ev sahipleri kiraları artırmış. 500 TL ya da 800 TL kira alıyorlar. ‘Bu ücretleri vermezseniz size ev vermeyiz’ diyorlar. Buna bir çare bulunması lazım. Bana ayda bin TL veriyorlar. Benim evim yıkılmış. Bin TL ile 8 kişiyi nasıl geçindireceğim? Zaten 500 ya da 600 TL ev kirasına gidiyor. Geriye 400 TL kalıyor. O parayla geçinemeyiz ki. AK Parti olsun, HDP olsun hepsi kendi derdinde. Hiçbir milletvekili gelip burada halkın derdini sormadı. Bakanlardan biri gelip burayı görsün. Onlar kendi keyfine bakıyorlar.”

İ. Ç. , “Burada eve gitmek için bir polisten izin alıyorum. Başka bir polis gelip, ‘Giremezsin, yasak var’ diyor. Bize bağırıp çağırıyor. Tabi, hepsi değil. Onlardan da bize zorluk çıkaranlar var. Kızımı 80 gündür görmemişim, 6 tane de torunum var. Kızım bana hasret, ben de ona hasret.” ifadelerini kullandı.

Sur’da yaşayan bazı ailelerin evlerine bir lokma ekmek dahi götüremediklerini vurgulayan İ.Ç, “Zengine hiçbir şey olmuyor. Fakirler perişan oluyor. Keşke bir bakan gelip, bu çarşıya bir girseydi. Buranın durumunu öğrenseydi. Sonumuz ne olacak, biz de bilmiyoruz. Öyle vatandaşlar burada var ki, ekmeğe muhtaçtırlar. Yemek için ekmek bulamıyorlar.” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT